Udinese thyen Bolognën

Një festë fantastike. Udinese fitoi 1-0 ndaj Bologna-s në frymën e fundit, me golin e kapitenit Danilo në minutën e tretë të kohës shtesë. Rrjeta e çmendur e mbrojtësit ishte mënyra më e mirë sesi skuadra e Delnerit festoi 120-vjetorin e themelimit të klubit. Ky episod mjaftoi për të thyer Bolognan edhe pse Udinese dominoi në fushë. Një gol akrobatik që i ngjit bardhezinjtë në kuotën e 18 pikëve, duke parakaluar pikërisht Bolognan në renditje, me kuqeblutë që luajtën në inferioritet numerik prej minutës së 68-të, pas kartonit të kuq të Pulgar.
Shumë emocione, por asnjë gol në sfidën tjetër që mbylli javën e 15-të të Serisë A italiane. Chievo dhe Genoa u ndanë në barazim 0-0, pavarësisht se rastet për gol nuk munguan. Në “Bentegodi” veronezët i kishin të gjitha shanset për të fituar, por Meggiorini goditi traversën, ndërsa Birsa shpërdoroi shansin më të mirë, duke humbur një 11-metërsh. Ndërkohë, edhe Genoa ishte pranë fitores, por Ninkoviç ishte i pafat, pasi goditja e tij u devijua nga Sorrentino dhe u përplas në shtyllë. Skuadrat ndanë nga një pikë, për t’u konfirmuar në mesin e renditjes.