Strakosha, Inzagi nuk donte ta digjte në derbi

Mediat italiane gjejnë argumenta se përse Thomas Strakosha nuk u preferua titullar në derbin me Romën, të cilin bardhekaltrit e humbën me rezultatin 0-2, edhe pse në ndeshjet ku është aktivizuar ka marrë vetëm vlerësime pozitive. Simone Inzaghi, në një sfidë kaq delikate, nuk ka dashur ta ngarkojë me shumë përgjegjësi apo ta djegë portierin shqiptar, duke i besuar hierarkisë dhe eksperiencës Marchettit.
Rezultati? Portieri italian mori kritika të ashpra nga tifozët dhe opinionistët për rastin e golit të dytë të shënuar nga Radja Nainggolan. Reagimi i 33-vjeçarit la për të dëshiruar, pasi goditja nuk ishte shumë fortë dhe shpejtë, si dhe erdhi nga një distancë e largët. Tashmë Marcchetti është shndërruar në çështje, pasi dëmtimet e shpeshta kanë ndikuar drejtpërdrejtë në formën e tij. Edhe pse Inzhagi ia dha menjëherë shansin sapo u kthye nga problemi i radhës fizik, përsëri paraqitja e tij linte për të dëshiruar.
Trajneri i Lazios, Simone Inzaghi është në dilemë: ta provojë sërish me Marcchettin, apo të konsiderojë zgjedhje të parë portierin kuqezi? Strakosha e ka fituar bastin e vet. Në ndeshjet ku është aktivizuar nuk ka pësuar asnjë gol për faj të tij, madje në shumë raste ka qenë vendimtar në ndërhyrje dhe më i saktë në lojën me këmbë. Përgjegjësia për të vendosur se cili do të luajë titullar, është e Inzaghit.