Montela: Kam lindur “i djallëzuar”

Disa muaj më parë, askush nuk do ta kishte parashikuar një Milan në vendin e dytë në klasifikim dhe -4 pikë nga Juventusi në këtë moment të kampionatit. Dhe kujtdo, që fliste për objektivin e kualifikimit në Ligën e Europës, Vinçenco Montela me shumë mundësi do t’i ishte përgjigjur me një buzëqeshje. Por, në fakt, ky është realiteti aktual i Milanit, që ndjek ëndrrën “Champions”.
“Qysh i vogël, zemra ime rrihte për Milanin, nuk e kam fshehur kurrë që jam tifoz me kuqezinjtë dhe sigurisht fakti që sot jam në stolin e ekipit të zemrës më bën krenar. Berluskoni? Hera e parë që shkuam për darkë ma bëri ai formacionin, buzëqeshi Montela, ishin të gjithë italianë…
Ky është një projekt shumë i dëshiruar, presidenti ka besuar gjithnjë te ky projekt, edhe pse nuk diskutohet që të rinjtë duhet të kenë disa kualitete. Sulmuesit? Më ka kërkuar të luaj me dy. Ndërsa unë iu përgjigja: “Por unë do të hedh në fushë tre…’”.
Montela ka folur edhe për një lamtumirë të mundshme të Adriano Galianit: “Çfarë do të bëj me shoqërinë kineze? Nuk e di. Gjithsesi, besoj se po tregon që është ende i aftë të drejtojë një klub të madh si Milani. Juventusi? Ne duhet të shikojmë veten tonë, pa mbajtur shpresat që të tjerët të humbasin pikë, shtoi tekniku 42-vjeçar.
Ambicia jonë është që të vazhdojmë të përmirësohemi”. Dhe, në fund, një mendim për supersfidën e 12 dhjetorit ndaj Romës, rivalja direkte për vendin e dytë: “Do të jetë një sfidë e bukur, do të ritakohem me shumë miq. Shpresoj që djemtë të më bëjnë fitues. Me Romën më lidhin shumë kujtime, por tani jam në stolin e Milanit dhe sigurisht dua që të konkretizoj me sukses objektivat që kemi”.