Dy shqiptarë kapen me kokainë në Itali

Dy shqiptarë, një mashkull dhe një femër, janë arrestuar nga policia italiane në qytetin e Modenas, Itali. Mediat italiane raportojnë se shqiptarët e arrestuar ishin klandestinë, të moshave 36 dhe 27 vjeç.
Gjatë momentit të arrestimit, dy shqiptarëve u janë gjetur 6 kilogramë kokainë dhe një sasi tjetër prej 1 kilogramësh heroinë, me vlerë në treg prej 60 mijë eurosh. Gjatë kontrollit u gjetën gjithashtu edhe 5 mijë euro para kesh. Siç thuhet nga mediat italiane, droga e kishte prejardhjen nga qyteti i Milanos dhe shpërndahej në zona të ndryshme të qytetit të Modenas.
Po ashtu një 45-vjeçar shqiptar me iniciale X.A. është arrestuar së fundmi në Itali. Ai u kap me disa doza heroinë dhe një dozë kokainë, për të cilat ka deklaruar se e kishte për përdorim personal. Policia zhvilloi kontrolle në banesën e tij në Grieco të Avezzano-s, një zonë malore, duke gjetur një peshore, material për paketimin e dozave, një dozë tjetër kokaine, të gjitha të fshehura në banjo brenda kabinës së lavamanit.
Në dhomën e ngrënies, policia ka gjetur një vend të posaçëm prapa TV në mur, një sasi prej 6 gram marijuanë dhe 11.00 euro, para të ardhura nga aktiviteti i drogës. Shqiptari ka pretenduar se paratë i ka fituar nga shitja e makinave, por ai nuk ka paraqitur asnjë dokument që mund të vërtetojë origjinën ligjore të parave.