Hetimet: Vrasja në Fier për trafikun e drogës

Vrasja e Nelgert Patës më 19 nëntor të këtij viti, veç motiveve që lidhen me hakmarrjen për vrasjen e Elton Çiços dhe përplasjet me grupin e tij, dyshohet se ka lidhje edhe me përplasjet mes tyre për linjat e mundshme të trafikut të drogës. Një fakt i tillë është konfirmuar nga burime pranë grupit hetimor, që është duke punuar për zbardhjen e atentatit të të dielës së kaluar.
Të njëjtat burime thanë se, vrasja mund të ketë një motiv të dyfishtë që sipas tyre mund të jetë e ndërlidhur me hakmarrjen për vrasjen e Çiços, por edhe me eliminimin e një rivali direkt në linjat e trafikut të narkotikëve brenda apo edhe jashtë vendit. Elton Çiço, 35 vjeç, u ekzekutua në një lokal në Tiranë, më 2 maj të këtij viti, ndërsa të dyshuar si autorë u shpallën Renato Milloshi e Jani Alia, miq të afërt të Nelgert Patës.
Hetuesit mendojnë se nga veprimet hetimore të kryera dhe nga dëshmitë e marra, kanë rënë në gjurmë të autorëve të mundshëm që ekzekutuan Nelgert Patën, rreth orës 13:50 të të dielës së 19 qershorit në fshatin Zhupan të Fierit. Miku i tij, Ari Alinani, i cili mbeti i plagosur në të njëjtin atentat, nuk ka bashkëpunuar shumë me policinë e madje dyshohet se edhe fsheh të vërtetën.
Për këtë shkak, ai edhe është arrestuar nga policia me akuzën e kryerjes së veprimeve që pengojnë zbardhjen e të vërtetës. Pata u qëllua me breshëri kallashnikovi, pak momente, pasi kishte dalë nga një hotel në qytetin e Fierit në rrugën Seman-Fier, ndërsa udhëtonte si pasagjer në një automjet “Volksëagen” që drejtohej nga Ari Alinani. Autorët u larguan me një veturë “Mercedez- Benz”, të cilin e dogjën në fshatin Zhupan të Fierit.