Coutinho, dëmtimi nuk është serioz

Jurgen Klopp fërkon duart. Dëmtimi i Feipe Coutinhos nuk aq i rëndë sa u mendua fillimisht. Sulmuesi brazilian që pësoi një dëmtim në gju gjatë ndeshjes kundër Sunderland, nuk ka nevojë për ndërhyrje kirurgjikale. Lajmet që vijnë nga infermieria limitojnë dëmet pasi lojtari kryesor i sulmit të “The Reds” do të qëndrojë jashtë fushave për rreth 6 javë, çka do të thotë se Coutinho do të jetë gati për të zbritur në fushën e lojës në mesin e muajit janar. Objektivi i Coutinhos është rikthimi për transfertën e “Old Trafford” ndaj Manchester United, por ai do të jetë mungesa e madhe në sfidat derbi kundër Evertonit dhe Manchester City.
“Kontrollet e detajuara treguan se dëmtimi nuk është aq i rëndë sa mendohej, çfarë mund të them? Duhet të mësohemi me idenë që ai nuk do të jetë edhe pse mund të kishte shkuar më keq”, theksoi trajneri gjerman. Mesfushori organizator ishte një nga lojtarët më në formë të skuadrës së drejtuar nga Jurgen Klopp në këtë sezon, duke ndihmuar jo vetëm me asiste, por edhe me golat e tij, pasi ka shënuar deri tani 6 të tillë në kampionat, po aq sa Firmino dhe Mane.
Aktualisht, Liverpool mban vendin e dytë në klasifikimin e Premier League me vetëm një pikë më pak se Chelsea i Antonio Contes që kryeson pas 7 fitoreve rresht.