Alarm para “El Clasico”

Barazimi ndaj Real Sociedad nuk është lajmi më i keq për Barcelonën në javën para ndeshjes së ndezur kundër rivalëve të përjetshëm të Real Madrid. Katalanasit tashmë po përballen me një seri problemesh me dëmtimet, ku bie në sy ai i Lionel Mesit dhe duken në alarm të plotë. Argjentinasi shënoi golin e vetëm për ekipin e tij në “Anoeta”, por mungoi në stërvitjen e djeshme, i lënë pushim nga stafi teknik. Mediat spanjolle raportojnë se, Mesi ka ndjerë shqetësime dhe për çështje sigurie është vendosur që ai të qëndrojë pushim, pasi Luis Enrike nuk dëshiron të humbë yllin e tij para duelit më të rëndësishëm të fazës së parë të sezonit, në të cilin një humbje mund të rezultonte vendimtare për titullin kampion.
Ndërkaq, Zherard Pike dhe Zhordi Alba, të cilët kishin probleme fizike pas goditjeve që morën në duelin e djeshëm ndaj Real Sociedad, parashikohet të jenë të gatshëm në fundjavë. Por të dy, ashtu si edhe Mesi, nuk pritet të jenë në fushën e lojës për sfidën e Kupës së Mbretit që Barcelona luan në mesjavë ndaj Herkules.
Ekipi i Enriques barazoi 1-1 pas një ndeshje ku vuajti shumë për të marrë atë pikë, me Sociediadin që madje pa t’i anullohej dhe një gol i rregullt në pjesën e dytë. Ashtu siç kishte ndodhur në këto vitet e fundit, Barca e pati shumë të vështirë të ishte padrone e fushës, me Sociedadin që madje kaloi përpara me Willian Jose në të 53-ën.
Në disavantazh dhe në gjendje të vështirë, Barca u mbështet te Mesi që barazoi me Mesin 6 minuta më pas. Gjithsesi vuajtjet e blaugranave nuk morën një zgjidhje, pasi deri në fund rezultati nuk ndryshoi pavarësisht se Sociedadit u anullua dhe një gol. Dy pikë të lëna që rëndojnë akoma më shumë pozitat e Barcës në javën e El Clasicos me Realin.
Atletico e Madridit rigjeti fitoren pas dy humbjeve radhazi në La Liga, duke fituar 0-3 në Pamplona ndaj Osasunës, pas një ndeshje jo dhe aq të thjeshtë për ekipin e Simeones, që është e vërtetë që zgjidhi ndeshjen në vetëm 2 minuta, por kaloi disa vështirësi përpara se të arrinte te goli. Ndaj Osasunës, ekipi i Simeones ishte shumë pranë disavantazhit që në fillimin e ndeshjes, por Oblak arriti të presë një 11-metërsh në minutën e 14-të. Ky moment zgjoi los colchoneros, që brenda pjesës së parë në minutat 36-të dhe 37-të arritën të gjenin dy herë rrugën e rrjetës, me Godin dhe Gameiron. Ndërkohë që në fundin e ndeshjes ishte Carrasco që shënoi dhe golin e 3-të, duke vulosur rezultatin përfundimtar për madrilenët.
Deportivo Alavesh surprizoi Vijarealin brenda në Madrigal, duke u konfirmuar si “Ndëshkuesja” e të mëdhenjve teksa triumfoi 0-2. Alavesh e zgjidhi mjaft shpejt ndeshjen, teksa shënoi që në minutën e 8-të me anë të Ibain, ndërsa 9 minuta më pas ishte Camarasa që dyfishoi shifrat, duke i dhënë një sukses të rëndësishëm për mbijetesën miqve.