Debati Kaine-Pence

HOUSTON, TX - DECEMBER 13: Rob Gronkowski #87 of the New England Patriots runs away from Brian Cushing #56 of the Houston Texans during their game at NRG Stadium on December 13, 2015 in Houston, Texas. (Photo by Scott Halleran/Getty Images)

Kandidatët për zëvendëspresidentë të Shteteve të Bashkuara, demokrati Tim Kaine dhe republikani Mike Pence, mbajnë debatin e parë dhe të vetëm të tyre, gjatë fushatës për zgjedhjet presidenciale më 8 nëntor.
Tim Kaine është senator demokrat nga Virxhinia, ndërsa Mike Pence është guvernator i shtetit Indiana.
Ky debat po bëhet pas informacioneve se kandidati republikan për President amerikan, Donald Trump, ndoshta iu ka shmangur pagesës së taksave për 18 vjet.
Gjatë fundjavës së kaluar, një raport në të përditshmen, “New York Times”, pretendon se biznesmeni shumë i pasur, Donald Trump, ndoshta i është shmangur pagesës së taksave për shkak të humbjes prej një miliardi dollarësh në vitin 1995.
Zoti Trump ka deklaruar se ai ka treguar njohuri “brilante” për kodin e komplikuar të taksave.
Kandidatja demokrate për presidente, Hillary Clinton, e sulmoi Trumpin duke e cilësuar si simbol të “sistemit të manipuluar” dhe hipokrit, pasi ai e ka paraqitur vetveten si kandidat, i cili do ta reformojë sistemin në favor të punëtorëve.