Planeti Nibiru, përse Putin kërcënoi Obamën

Ditët e fundit Presidenti rus, Vladimir Putin i bëri një ultimatum shokues Presidentit amerikan, Barack Obama. Gjatë një bisede private në telefon, Presidenti rus e akuzoi homologun e tij amerikan se po fshihte fakte të rëndësishme për planetin Nibiru dhe i kërkoi Presidentit që të tregojë gjithçka fsheh për këtë çështje dhe të paralajmërojë botën për mbërritjen e shpejtë të Nibirusë, gjë që do të sjellë pasoja shkatërrimtare për planetin Tokë.
Dy javë më parë, u raportua se ish-oficeri i KGB-së, Strelnikov Isaak Stepanovich ka deklaruar se liderët amerikanë kanë përdorur kërcënimin e sulmit bërthamor për t’i mbyllur gojën liderëve rusë përsa i përket kërcënimit të planetit Nibiru. Deklarata e Putinit jo vetëm që vërteton këtë informacion të ish-oficerit, por konfirmon gjithashtu se Kremlini ka vendosur të distancohet nga fshehja 30-vjeçare e këtyre fakteve të rëndësishme dhe është tashmë i gatshëm të bëjë publike teorinë e konspiracionit, pavarësisht kërcënimit të Amerikës se do të sulmojë Moskën.
Sipas burimeve konfidenciale, të cilët e kanë marrë informacionin nga agjentë të inteligjencës britanike, biseda ndërmjet Putinit dhe Obamës zgjati vetëm shtatë minuta dhe e la Obamën të irrituar, të mërzitur dhe të nervozuar përpara kërkesave të Putinit. Për dekada me radhë, liderët rusë kanë kërkuar me ngulm të bëjnë publike faktet që njihen për planetin famëkeq dhe planetet e tjerë që orbitojnë përreth tij, por një sërë zyrtarësh të kujdesshëm të Shtëpisë së Bardhë thuhet se i kanë kërcënuar me sulme bërthamore në rast se bëhen publike këto informacione të klasifikuara.
Tani duket se Putini ka marrë në dorë të gjithë informacionin dhe është i gatshëm t’i bëjë ballë edhe kërcënimeve të Perëndimit. Raportet e përftuara nga burime të fshehta në Moskë thonë se Putini ka zbuluar se Amerika ka gënjyer kur tregonte se ishte e gatshme të niste një luftë atomike për çështjen e Nibirusë. Kjo gënjeshtër në fakt ka funksionuar mirë për liderët e tjerë si Gorbachev, Yeltsin dhe Medvedev. Megjithatë, gënjeshtra duket doli në pah kur specialistët e sigurisë së Kremlinit përgjuan dhe dëshifruan një e-mail zyrtar të fshehtë nga Presidenti Obama drejtuar ish-sekretares amerikane të Shtetit, Hillary Clinton, të nxjerrë nga serveri i saj problematik i postës elektronike private.
“Deri tani i kemi mashtruar”, shkruan Obama. “Ata besojnë vërtet se do të vëmë në rrezik shtetet tona për këtë çështje. Kush do ta mendonte se një gënjeshtër do të funksiononte aq mirë. Duhet të luaj më shumë poker”. Pasi zbuloi përmbajtjen e diskutueshme të e-mail-it, Vladimir Putin, në tërbim e sipër, i telefonoi menjëherë Shtëpisë së Bardhë dhe kërkoi të fliste me Obamën, i cili në atë kohë ishte duke luajtur golf me David Cameron. Me tensionet e larta, këshilltarja e Shërbimit Sekret të Shteteve të Bashkuara dhe Sigurisë Kombëtare, Susan Rice, e lajmëroi Obamën për situatën në të cilën ndodheshin dhe helikopteri privat i Presidentit “Marine One” e dërgoi atë menjëherë në Shtëpinë e Bardhë me masa të shtuara të sigurisë.
Një transkript i verifikuar i bisedës telefonike citon deklaratën më tronditëse të Putinit, i cili thotë: “Nuk kemi për ta mbuluar më fytyrën tonë me kërcënimet false të Shteteve të Bashkuara. E keni mbajtur të vërtetën të fshehtë për shumë kohë. Ju dhe paraardhësit tuaj jeni kundërshtarë të së vërtetës dhe të shpëtimit të racës njerëzore. Duke qenë se syri juaj ka shtrirje dhe impakt më të gjerë, ju jap edhe një shans të fundit për t’i treguar botës çfarë dini për Nibirunë, përndryshe do t’i tregoj unë të gjitha”.
Edhe figura të tjera perëndimore si Paul Cox, Eugene Ricks dhe Dr. Ronald Shimschuck kanë nxjerrë kohët e fundit fakte të ndryshme sekrete në kurriz të sigurisë së jetës së tyre. Fizikanti rus dhe astronomi Dyomin Damir Zakharovich kohët e fundi është shfaqur në një televizion gjerman për të folur rreth kërcënimeve që sjell Nibiru. Studimet e tij përputhen më së miri me atë të homologëve të tij perëndimorë. Duket se kjo trimëri është pjesërisht e nxitur nga zhvillimet e fundit dhe nga biseda tronditëse telefonike e liderit rus me atë amerikan.
Zhvillimet e fundit nxjerrin në pah të paktën një siguri të vetme: Nibiru ekziston dhe qeveritë tashmë nuk kanë më mundësi të fshehin fakte të rëndësishme për të cilat kanë luftuar kaq gjatë, për të paktën 30 vitet e fundit. Apokalipsi i Nibiru pretendohet të jetë takimi shkatërrimtar ndërmjet Tokës dhe një objekti tepër të madh planetar që një grup i madh shkencëtarësh besojnë se do të ndodhë gjatë shekullit 21. Shkencëtarët që mbështesin këtë teori zakonisht i referohen me emërtimin Planeti X ose Nibiru. Ideja se një objekt me madhësinë e një planeti do të përplaset ose do të kalojë shumë pranë Tokës në të ardhmen e afërt nuk mbështetet nga asnjë provë shkencore deri më sot dhe është refuzuar duke u quajtur pseudoshkencë ose mashtrim interneti nga astronomë dhe shkencëtarë planetarë të ndryshëm.

Nibiru po i afrohet Tokës

Një planet katër herë më i madh se Toka, mund të gjendet në kufi të sistemit tonë diellor, përtej Plutonit sipas një studimi të ri. Planeti ndodhet shumë larg dhe është e pamundur të diktohet nga teleskopët e zakonshëm. Ky planet i “padukshëm” do të mund të tërhiqte me gravitetin e tij objektet dhe trupat e ngrirë që ndodhen përtej Neptunit dhe nëse kjo qëndron, mund të ndihmojë në shpjegimin e orbitave misterioze të këtyre trupave qiellorë.
Ky pretendim vjen nga Rodney Gomes, astronom në Observatorin Kombëtar të Brazilit, që ndodhet në Rio de Janerio. Gomes dhe ekipi i tij prezantuan pak kohë më parë një raport të plotë ku përfshiheshin dhe llogaritjet e tyre, si dhe disa modele të tjera llogaritjesh që përftonin ekzistencën e planetit të largët.
Sipas “ntv.ru”: Shkencëtarët e NASA-s, interesohen shumë vitet e fundit për planetin Nibiru, i cili, sipas specialistëve të astronomisë, në të ardhmen e afërt do të mund të ndryshonte në mënyrë drastike jetën në Tokë.
Planeti mitik Nibiru/Planet-X, i cili sipas traditës së sumerëve të lashtë, dalëngadalë i afrohet Tokës, ky referim prej tyre, nxiti interesin e madh të shkencëtarëve dhe astronomëve në gjithë botën, sidomos së vetë NASA-s.
Shkencëtarët e NASA-s vërtetuan zyrtarisht ekzistencën e tij qysh në vitin 1983 dhe që prej asaj kohe filluan një studim më të specifikuar me teleskop të posaçëm, me shpresën se do të diktonin objektin misterioz në hapësirë.
Madje, sipas disa inspektorëve të astronomisë, graviteti i Nibiru, ishte përgjegjës për Kataklizmin e Madh, për zhdukjen e Atlantidës dhe për shumë përmbytje të tjera të ndodhura në botën bashkëkohore, ndërkohë graviteti i tij ka ndryshuar dhe orbitën e disa planetëve të sistemit tonë diellor.
Fillimin e vitit të shkuar, shkencëtarë të Universiteteve të Cornell dhe të Lorenzo Iorio zbuluan se orbita e Hënës rreth Tokës kishte pësuar një ndryshim drastik.
Ekzistenca e planetit Nibiru, tashmë refuzohet nga NASA. Ndërkohë, vëzhgimi i këtij planti (Nibiru) në vitin 2008, që u krye nga teleskopi i Polit të Jugut, u zhduk nga arkivat e saj. Ndërkohë, nëse dikush, një specialist për shembull, “lundron” me Google Sky, në disa koordinata të parapërcaktuara, do të ndeshë një hapësirë të zezë. Sipas Google: “Fushat e zeza shkaktohen nga një ‘gabim’ i programit të kompjuterit!”.
Por, më 29 shtator të vitit 2011, thuajse gati gabimisht NASA vërtetoi ekzistencën e Nibiru/Planet-X, në simpoziumin e NEOWISE. Gjatë këtij simpoziumi Amy Mainzer, në referencën e saj nuk pohoi se: “Planeti X nuk ekziston”; por tha: “Planeti X, nuk vjen të na marrë!”.

Përgatiti:
KLARITA BAJRAKTARI