Tag: Trump

Trump përmbys pushtetin e marksistit Maduro, njeh si President liderin e...

Zyrtarët e SHBA po bëjnë thirrje për largimin e presidentit venezuelas Nicolas Maduro. Presidenti Donald Trump njohu kreun e opozitës së Venezuelës, Juan Guaido, si...

Presidenti Trump shpall 5 dhjetorin, ditë zie kombëtare për Xhorxh H.W.Bush

Ish presidenti amerikan, Xhorxh Herbert Walker Bush vdiq në shtëpinë e tij në Hjuston, të Teksasit. Ai ishte 94 vjeç. Presidenti i 41-të i...

Epidemia e vjedhjes së votave edhe në SHBA, Trump denoncon: Fletë...

Në Shtetet e Bashkuara, partia demokrate siguroi një vend tjetër në Senat, të hënën në mbrëmje, pasi përfundoi numërimi i votave në Arizona, që...

“Dora e fortë” e Trump kundër “bandës linçuese” të zotit...

Matthew Whitaker, i caktuar nga presidenti amerikan Donald Trump si Prokuror i Përgjithshëm në detyrë dhe i cili tani mbikqyr hetimin e lidhjeve të...

Trump nderon viktimat e luftës kundër komunizmit, mbi 100 milionë të...

Presidenti amerikan, Donald Trump shprehu të mërkurën në mbrëmje nderimin e tij për viktimat e komunizmit, mbi 100 milionë vetë që janë vrarë dhe...

Trump me dorë të fortë, vjen vendimi i parë pas zgjedhjeve

Prokurori i Përgjithshëm i ShBA-së Jeff Sessions ka dhënë dorëheqjen ditën e sotme. Vendimi është bërë publik nga vetë Session. Siç shkruan BBC, vendimin për largimin...

Kundër krimit e korrupsionit, kandidati i djathtë fiton zgjedhjet Presidenciale në...

Ish kapiteni i ushtrisë, Jair Bolsonaro është zgjedhur president i Brazilit pas zgjedhjeve të mbajtura ditën e diel në këtë shtet, duke premtuar ndryshim...

Aspak izolacionist, Trump përballet me Kinën, Rusinë e Iranin, Gjermania i...

Thonin se kishin kuptuar Donald Trump megjithëse duke mos e kuptuar fushatën e tij dhe as nuhatur shanset e tij konkrete për fitore. Një...

Përplasje e fortë mes SHBA dhe Arabisë për gazetarin e zhdukur,...

Arabia Saudite po përgatitet të pranojë se gazetari i zhdukur Jamal Khashoggi është vrarë, sipas njoftimeve të dy mediave amerikane. Njoftimet citojnë burime që thonë...

Lirimi i pastorit amerikan, Erdogan tërhiqet pas luftës që i shpalli...

Pas një konflikti të ashpër me SHBA, Turqia liroi priftin nga SHBA Andreë Brunson, i cili mbahet që prej dy vjetësh i arrestuar në...