Tag: protesta

Protesta që edhe Rilindjen do ta shpëtojë nga dhimbjet e një...

“Monitor” Është e kotë të kërkoni udhëheqës të protestës së studentëve këtë dhjetor, megjithëse ka përpjekje për ta përzier me qëllime pushteti. Ata nuk janë...

Media gjermane: Studentët drejt grevës së urisë

Mijëra studentë kanë protestuar të hënën (17.12) para kryeministrisë në Tiranë për 8 kërkesat e parashtruara për ndryshime në arsimin e lartë shqiptar. Madje...

Kjo është këngëtarja që i bashkohet studentëve në protestën para Kryeministrisë

Këngëtarja Besa Kokëdhima i është bashkuar sot protestës së studentëve që vijon në ditën e saj të 13-të përpara kryeministrisë. Në një prononcim për gazetaren...

Protesta e dijes dhe vetëdijes që po i kthen nderin demokracisë

“Monitor” Protesta e studentëve këtë dhjetor është kurorëzimi i qeverisjes që vetë Rilindja projektoi. Në krye të listës së pakënaqësisë së studentëve qëndrojnë tarifat e...

“Vatra” mbështet studentët, VOA: Studentët nuk janë të përçarë

Federata Panshqiptare e Amerikës Vatra dhe Organizata Rinore Rrënjët Shqiptare thanë në një deklaratë se mbështesin pa rezerva protestat studentore në Shqipëri. Studentët, thotë deklarata,...

Beteja finale, nesër studentët marshojnë nga ministria drejt Kryeministrisë

Pas tërheqjes së qeverisë nga VKM-ja për tarifat e provimeve të mbartura, studentët e kanë përfunduar protestën për sot, por ata thonë se do...

Berisha jep kushtrimin: Ora e përballjes me organizatën kriminale

Duke folur në bashkëbisedimin e opozitës së bashkuar për buxhetin e vitit 2019, ish kryeministri Berisha u shpreh se asgjë nuk mund të vendoset,...

Kur studentët trajtohen si trafikantë, dhe trafikantët si zyrtarë!

Dje gjatë një takimit të kryeministrit Rama me studentët, profesorët dhe dekanët, ku u fol për politikat në arsimin e lartë, dy studente, që...

“Boll i zhvatët studentët”, Garda tërheq zvarrë studentët që protestuan kundër...

Aktivistët e lëvizjes ‘Për Universitetin’ janë nxjerrë me forcë jashtë takimit ku ndodhej edhe kryeministri Rama. Teksa kreu i qeverisë po mbante fjalën e tij...

Basha: Rrëzimi i Ramës me koston më të vogël për vendin

Kryetari i opozitës, Basha deklaron se tashmë po diskutohet jo vetëm rrëzimi i qeverisë por që rrëzimi të ketë koston më të vogël për...