Tag: Kosova

Kreu i Komisionit të Jashtëm në Kongres: Serbia jashtë BE pa...

Kongresmeni amerikan, Eliot Engel, i ka dhënë një porosi jashtëzakonisht të qartë Serbisë, duke i thënë se pa e njohur pavarësinë e Republikës së...

Rusia i jep urdhër NATO-s: Ndërhyni menjëherë dhe shpërbëni ushtrinë e...

Ministria e Jashtme e Rusisë ka dënuar lëvizjet për formimin e Ushtrisë së Kosovës, dhe përmes një deklarate thotë se ajo duhet të shpërbëhet. Në...

“Patriotizëm të paguash taksë për mua në Rrugën e Kombit”

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka insistuar se taksa e vënë për veturat që kalojnë nëpër Rrugën e Kombit duhet të vazhdojë të paguhet,...

Thaçi rrëfen porosinë që i dha Putin për Kosovën: Bëj kujdes...

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka folur për ngjarjeve të fundit në Paris, ku mori pjesë në shënimin e përvjetorit të 100’të të përfundimit...

I dërguari i Merkel i tregon “vijën e kuqe” Thaçit, reagimi...

Një deputet gjerman nga partia e Merkelit, Peter Beyer, ia ka bërë të qartë presidentit Hashim Thaçi qëndrimin e Berlinit rreth çështjes së ndryshimit...

SHBA ja thotë në sy Vuçiçit: Mbështesim krijimin e ushtrisë së...

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Mattheë Palmer, u bëri thirrje Prishtinës dhe Beogradit që të mos e humbin “mundësinë historike” për të arritur...

Pse është zemëruar Vuçiç?

Ivica Petrovic Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq ka vendosur që të fillojë një fazë të re në raportet me bashkësinë ndërkombëtare, që mund të quhet...

Ambasadorja e Trump injoron Bolton dhe pazaret Thaçi-Vuçiç: S’ndryshojmë qëndrim për...

Ambasadorja amerikanë në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley, tha të enjten se "pozicioni amerikan për Kosovën nuk ka ndryshuar dhe ajo mbetet vend mik...

Diferencat Berlin-Bruksel-Vjenë për Kosovën, Merkel e prerë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, e cila do të jetë të shtunën (08.09) në Shkup për të mbështetur referendumin për emrin e Maqedonisë, pritet ta...

DW: Ndërmjetësi mes Thaçit dhe Vuçiç për ndarjen e Kosovës paguhet...

Deutsche Welle: Tema është e qartë Kosova- Serbia. Ju keni folur kohë më parë në një intervistë për Deutsche Wellen dhënë në fund të...