Si e falimentoi OSHEE turizmin në Bregdetin e Jugut

Kompania e shpërndarjes së energjisë elektrike e kishte “vëth në vesh” rregullimin e rrjetit, sidomos në bregdetin e Jugut. Për më shumë se dy...

Mashtrimi me ushqimet nga kompanitë e mëdha

Kompanitë multinacionale të ushqimit dhe pijeve kanë "mashtruar" blerësit në Evropën Lindore për vite me radhë, duke i shitur atyre versione më të ulëta...

KLSH zbulon një “mal” me dobësi në arsimin profesional

Pasi ka inspektuar performancën në shkollat profesionale të të gjithë vendit, Kontrolli i Lartë i Shtetit ka vërejtur dobësi themelore se si po zhvillohet...

Raporti i HCP: Sistemi shëndetësor në Shqipëri është primitiv

Health Care Powerhorse, organizata lider në botë për vlerësimin e sistemeve shëndetësore, deklaroi se sistemi shëndetësor në Shqipëri është primitiv. Në një raport të...

Ikja masive, 18 mijë azilantë shqiptarë u rikthyen më 2016

Organizata Ndërkombëtare e Migrimit (IOM) ka bërë me dije se, Shqipëria është vendi që ka përfituar më tepër nga programi i saj i kthimit...

Ishulli Ellis, aty ku filloi ëndërra amerikane e imigrantëve shqiptarë

Thuhet shpesh se Amerika është një ide, jo thjesht një vend. Me dëshirën për të kërkuar lirinë dhe një jetë më të mirë, për...

Raporti: Dy herë më e varfër se vendet e tjera në Ballkan, 31% nuk...

“Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi”. ‘Poemës së Mjerimit’ të Migjenit, e shkruar...

Siguracioni i makinave, përplasje mes AMF dhe kompanive dhe shoqërive

Pothuasje të gjitha shoqëritë e sigurimit edhe gjatë ditës së sotme kanë zbatuar tarifat e reja të ndryshuara në datë 24 gusht 2016 për...

Shkolla “Ibrahim Rugova” fiton kampionatin e shkollave të mesme Kamëz, Mziu: Do të kthehet...

Në kujdesin e veçantë të Kryetarit të Bashkisë Kamzë, z. Xhelal Mziu është mbyllur me sukses kampionati i futbollit të shkollave të mesme të...

Me dhjeta, mbledh kanaçe dhe hekura për bukën e gojës

Për filozofin gjerman, Frederic Niche, ajo që nuk të vret, të bën më të fortë! Kjo shprehje e gjen veten në historinë e Ledjanit,...