S’ka konsum, vendi në krizën e varfërisë

Instituti i Statistikave raportoi se tregtia me pakicë ka regjistruar një ecuri pozitive në tremujorin e tretë të vitit, kur indeksi i volumit të...

OKB: Shqipëria me siguri të dobët ushqimore

Kur bëhet fjalë për sigurinë ushqimore dhe prevalencën e kequshqyerjes, Shqipëria nuk njeh rivalë në rajon, duke regjistruar në thuajse çdo indikator performancën më...

Qytetarët dëmshpërblehen për zvarritjen e çështjeve në gjykatat vendase

Selvie Rushiti dhe Shkëlqim Hatija të dy së bashku janë dëmshpërblyer nga Gjykata Ndërkombëtare e Arbitrazhit me 2800 euro, pas ankesave të tyre se...

Të fundit në rajon, spitali i papërballueshëm për shqiptarët

Nëse holandezët, zviceranët dhe ndoshta italianët preferojnë të shtrohen gjatë në spital, ata mund ta përballojnë këtë; Bullgaria, Rumania dhe Shqipëria nuk munden!… Shqipëria renditet...

Nesër rikthehet i ftohti Siberian, temperatura -8 °C, reshje bore dhe furtunë

Temperatura të ulëta dhe reshje bore në zonat malore parashikojnë sinoptikanët për ditën e nesërme. RESHJET Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit: Sot pasdite...

Edhe ujërat termale me koncesion, banorët e Dibrës në protestë!

Banorët e Dibrës kanë kërkuar anulimin e lejes për shfrytëzimin e ujërave termale nga kompanitë private. Pas banorëve të Gramshit dhe Zagorisë, edhe dibranët...

Për 25 vite, Shqipëria tkurrje edhe me 300 mijë banorë

Shqipëria është vendi me densitetin më të lartë të banorëve në rajon. PopulationPyramid.net ka përditësuar hartën botërore të densitetit të popullsisë dhe ka dhënë...

Arsimi në kushte emergjente, mësuesit të keqpaguar

Eksperti në fushën e arsimit Ndriçim Mehmeti në një intervistë tha se, qeveria Rama ka ulur në kuotën më të ulët financimin e arsimit...

Shifrat e mjerimit, 74% e shqiptarëve punojnë vetëm për t’u ushqyer dhe strehuar

Fjala e urtë popullore thotë se duhet t’i shtrijmë këmbët sa kemi jorganin. Sa më të ulëta janë të ardhurat e një familje, aq...

Shqipëria, vendi me oraret më të zgjatura të punës në Europë

Duke iu referuar shifrave të INSTAT, gati 70% e meshkujve dhe 61% e femrave shqiptare punojnë më shumë se 40 orë në javë. Megjithatë,...