Masakra ekologjike në Liqenin e Fierzës, 20 tonë peshk i ngordhur

Një katastrofë e vërtetë mjedisore mund të cilësohet ajo që ka ndodhur në brigjet e Liqenit të Fierzës në Kukës në 24 orët e...

Universiteti i Mjekësisë më i shtrenjti, deri në 450 mijë lekë në vit

Universiteti i Mjekësisë zë vendin e parë për tarifat më të larta të studimit krahasuar me Universitetet e tjera publike ne vend. Sipas vendimit...

Trafikantët e kanabisit zëvendësohen me masakruesit e kafshëve të gjuetisë

Deri vjet gjuetarët nuk lejoheshin të shkelnin në zonat perirferike për shkak se zbulonin plantacionet e kanabisit. Por sapo mbjellja e kanabisit i ka...

Qelbet Pylli i Sodës, arka me peshk dhe karkaleca të ngordhur

Ish-kryeministri Berisha ka dhënë alarmin për gjendjen në Pyllin e Sodës në Vlorë. Berisha ka publikuar bnë Facebook denoncimin e një qytetari, i cili...

Thyejmë rekordin e sirianëve në Francë për azil, jeta nën tenda e familjeve shqiptare

Shqiptarët zënë vendin e parë në podiumin e trishtë të kërkuesve të azilit në Francë me 7432 kërkesa, para sirianëve, afganëve dhe sudanezëve. Shtetasit nga...

Papërgjegjshmëria e Ministrisë së Arsimit nxjerr të pavlefshme dëftesat e nxënësve

Një gabim i Ministrisë së Arsimit ka nxjerrë të pavlefshme dëftesat e nxënësve. Luçiano Boçi, deputeti i PD, ka demaskuar sërish një tjetër papërgjegjshmëri...

Parashikimi i frikshëm i OKB: Popullsia shqiptare rrezikon të shkojë në 860 mijë banorë

Shqipëria është nga të paktat vende në Europë që do përjetojë një tranzicion të trishtë të popullisë. Shekulli në të cilin jetojmë do të mbyllet...

Ora nuk do të ndryshojë më në mars dhe tetor? Çfarë propozon Parlamenti Europian

Parlamenti Evropian ka miratuar këtë të premte propozimin për heqjen e llogaritjes verore dhe dimërore të kohës, por vendimin përfundimtar për këtë duhet ta...

Kulla 134 metra e lartë tek 7 xhuxhat po ndërtohet mbi tokë publike

Kulla e lartë, pranë këndit të lojrave 7 xhuxhat, duket se po ndërtohet pjesërisht në tokë publike. Fotot e mëposhtme tregojnë se ndërtimi është...

Ndarja Territoriale, 60 milonë USD më shumë shpenzime në një vit

Për shkak të keqmenaxhimit që vjen ndaj reforma tërësisht e hartuar për llogari elektorale nga Rama, sot nga ndarja e re territoriale buxheti i...