Sondazhi i Këshillit Rajonal, 1 në 3 persona në Shqipëri punon në të zezë

Sondazhet tregojnë se një në pesë persona të punësuar në Maqedoni është i aktivizuar në ekonominë informale dhe në Shqipëri një në tre të...

Shqipëria më e palumtura në Europë, ndër vendet me përkeqësimin më të madh në...

Shqipëria renditet në vendin e 112 nga 156 shtete në indeksin e lumturisë 2018, të publikuar sot nga Organizata e Kombeve të Bashkuara, duke...

Rriten çmimet, produktet e shportës shndërrohen në luks

Çmimet e artikujve bazë të shportës janë rritur mbi mesataren e përgjithshme gjatë vitit të kaluar. Sipas të dhënave zyrtare të INSTAT më 2017,...

Varfëria, të parët në Europë, Unicef: 18 mijë fëmijë shqiptarë në mjerim

Shqipëria ka normën më të lartë të fëmijëve që jetojnë në atë që njihet si varfëri multidimensionale, në të gjithë Europën. Në këtë përfundim...

Plani për teatrin, një gjethe fiku për një projekt të turpshëm korruptiv

Kritikët thonë se plani 'frymëzues' i kryeministrit Edi Rama për të ndërtuar një teatër të ri kombëtar është frymëzuar më së shumti nga dëshira...

Boçi: Një projekt ‘fantazmë’ për teatrin, pas tij qëndrojnë kullat

Partia Demokratike ka kërkuar thirrje urgjente me ministren e Kulturës, Mirela Kumbaro, lidhur me prezantimin e projektit të teatrit të ri që do të...

Shqiptarët “vuajnë” për farmaci

Shqipëria ka numrin më të ulët të farmacive në Europë për 100 mijë banorë. Kështu në vendin tonë shifrat flasin për rreth 59 farmaci...

Gratë në Shqipëri të pambrojtura përballë dhunës qeveritare dhe në familje

Kryetarja e Lidhjes Demokratike të Gruas së Shqipërisë, deputetja Albana Vokshi ngriti shqetësimin në Uashington për përkeqësimin e statusit të grave dhe vajzave në...

Shifrat e FMN: Shqipëria e pashpresë, vendi më i varfër i Evropës edhe në...

Të ardhurat për frymë të Shqipërisë në vitin 2022 pritet të arrijnë në 6,206 dollarë, nga 4,520 dollarë që ishin në vitin 2017, sipas...

Zhbalancohet skema e pensioneve

Plakja e popullsisë në dekadat e fundit ka sjellë zhbalancime në skemën e pensioneve, teksa shihet që në vitin 2016, numri i kontribuuesve në...