Masakra e pyjeve, me mijëra pemë të prera nga veriu në jug të vendit

Edhe pse qeveria shqiptare ka shpallur për dhjetë vjet moratoriumin në mbrojtje të pyjeve, duket se ai nuk po gjen zbatim. Nga një vëzhgim...

Sistemi shëndetësor tërësisht i dhënë me koncesion

Financimet në shëndetësi cilësohen si “thembra e Akilit” sa i përket përmirësimit të shërbimeve shëndetësore dhe rritjes së cilësisë së tyre. Por më e...

Doganieri-deputet, si u bë pronar resorti me tokën e grabitur në Dhërmi dhe lejen...

Lindita ÇELA Në qershor 2016, Këshilli Kombëtar i Territorit i udhëhequr nga kryeministri Edi Rama miratoi lejen e zhvillimit për kompleksin turistik ‘Ionian Olea’ –...

Shqipëria vend me angazhim të ulët social

Instituti amerikan Gallup ka realizuar një studim në lidhje me angazhimin në shoqërinë civile, qoftë kjo për dhurimin e fondeve apo edhe për dedikimin...

Si po rikthehen piramidat, janë 4 mijë të mashtruar

“Monitor” Pas bursave online, kursimet e qytetarëve shqiptarë po kërcënohen nga skemat të mundshme  mashtrimi “Ponzi”. Të joshur nga premtimet për superfitime, shumë të rinj...

Ekspertët kundër ndërtimit të HEC-it mbi Vjosë

"Jo hidrocentralit të Poçemit në luginën e Vjosës. Lumi i fundit i egër i Evropës duhet të mbrohet". Ka qenë ky apeli i 30...

KLSH: Mjedisi në gjendje të mjerë, rrezik për shëndetin dhe integrimin në BE

Shkatërrimi i mjedisit në Shqipëri mund të jetë një rrezik serioz për jetën e qytetarëve shqiptarë, por edhe për integrimin e vendit në BE....

Mziu me ambasadorin polak shpërndajnë ndihma për familjet e përmbytura në Kamëz

Kryebashkiaku Xhelal Mziu me ambasadorin polak Karol Bachura dhe Caritas-in Shqiptar shpërndanë ndihma humanitare për familjet e përmbytura në territorin e Bashkisë Kamëz, si...

Nxënësit po përdoren si kavie të eksperimenteve të qeverisë

Ndërsa Ministria e Arsimit konsideron se nisma e re “Tri lëndë në 6 orë”, do të revolucionarizojë mënyrën tradicionale të mësimdhënies, ekspertët e arsimit,...

Emërime nepotike dhe klientelizëm në spitalin e Gramshit

Spitali i Gramshit, prej vitesh vuan mungesën e mjekëve specialistë, pasi mjekët nuk dëshirojnë të punojnë në Gramsh, apo qytete të tilla në largësi...