OBSH: Në Shqipëri vdesin çdo ditë 13.5 vetë nga ndotja e ajrit

Në Shqipëri vdesin çdo ditë 13.5 vetë nga ndotja e ajrit. Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se numri i vdekjeve që i atribuohen ajrit...

Ndodhi edhe kjo, e diplomuar në Holandë dhe Angli, ministria e Arsimit nuk i...

Juna Musa është një studente shqiptare e cila ka studiuar për mjekësi jashtë Shqipërisë në Holandë dhe Angli. Ajo është rikthyer për të bërë...

Torturë dhe shkelje e të drejtave të njeriut në burgjet shqiptare

Komiteti Shqiptar i Helsinkit denoncoi dje publikisht rastin e abuzimit fizik të një të burgosuri në Burgun e Sigurisë së Lartë në Peqin. Më...

Masakra e pyjeve, me mijëra pemë të prera nga veriu në jug të vendit

Edhe pse qeveria shqiptare ka shpallur për dhjetë vjet moratoriumin në mbrojtje të pyjeve, duket se ai nuk po gjen zbatim. Nga një vëzhgim...

Skandal/ Rama porosit makinën e re të luksit 649 milionë lekë me paratë e...

Një makinë e re superluksoze dhe përtej çdo imagjinate është porositur nga Rama me 9 Janar të këtij viti. Makina është porositur tek miku...

Batërdia me ilaçet e “rimbursuara”, mjeku: Se me çfarë do të mjekohen të semurët...

Bardh SPAHIJA Lista e Rimbursimit te Barnave per vitin 2018 eshte shenja me evidente qe shendetesia ne Shqiperi jo vetem nuk eshte falas, por ka...

‘Korrupsioni, i përhapur në të gjitha nivelet e pushtetit’

Drejtori i Agjencisë Kundër Korrupsionit, Shaip Havolli, ka thënë se ka ngecje sa i përket luftimit të korrupsionit në vend, dhe se kjo paraqet...

Trafikantët e kanabisit zëvendësohen me masakruesit e kafshëve të gjuetisë

Deri vjet gjuetarët nuk lejoheshin të shkelnin në zonat perirferike për shkak se zbulonin plantacionet e kanabisit. Por sapo mbjellja e kanabisit i ka...

Vrasja në Tiranë/ Ja çfarë shkruajnë mediat suedeze për Mario Majollarin: “Po më refuzuat...

“Shqiptari merr ekspuls pavarësisht nga kërcënimi me vdekje, vritet me armë zjarri”. Kështu shkruajnë mediat suedeze një ditë pas vrasjes së 28-vjeçari Mario Majollari,...

Thyejmë rekordin e sirianëve në Francë për azil, jeta nën tenda e familjeve shqiptare

Shqiptarët zënë vendin e parë në podiumin e trishtë të kërkuesve të azilit në Francë me 7432 kërkesa, para sirianëve, afganëve dhe sudanezëve. Shtetasit nga...