Tahiri fsheh BMW-ja me pajisjen e përgjimit

Pa sekuestrimin e pajisjes së përgjimit, hetimet e Prokurorisë nuk do të mund të zbulojnë se në ç’masë është përgjuar përmes saj, siç pretendon...

Dy oficerët e përgjimeve lihen në “Arrest shtëpie”

Gjykata e Tiranës la edhe dje në fuqi masën “Arrest shtëpie” për dy oficerët e Forcave Operacionale që janë në hetim për shpërdorim detyre...

Mazhoranca në krizë, zëra për zgjedhje të reja

Kalimi në tatim progresiv dhe heqja e taksave mbi biznesin e vogël e ka ulur efikasitetin e grumbullimit të të ardhurave për arkën publike...

Biden: Ata që kërcënojnë gjyqtarët kryejnë krim, duhet të shkarkohen

Zv/Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka dënuar sulmet e politikës ndaj gjyqtarëve, duke e quajtur krim kushtetues. Biden, në një...

Skandali me Avokatin e Shtetit në Strasburg

Agim Hysi, pavarësisht se i shkarkuar si gjyqtar është emëruar Avokat Shteti në nivel qendror në kundërshtim me ligjin. Jo vetëm nuk ka kaluar...

Tahiri i shkoi në banesë Xhelilit, zyrtarit të policisë që është në arrest shtëpie

Ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri në mënyrë të jashtëligjshme është takuar me oficerin e arrestuar për çështjen e përgjimit, Ention Xhelili. Ky fakt është...

Përgjimet, mekanizëm që manipulon valët e antenave të celularëve

Kryeprokurori Adriatik Llalla është takuar dje në mëngjes me kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika për dosjen e “përgjimit”. Që në orën 8...

Formula për kapjen e drejtësisë dhe loja me 2/3 e kreut të qeverisë

Në reformën e propozuar, institucionet, ndoshta më të rëndësishme të të gjithë sistemit të drejtësisë do të jenë Këshilli i Lartë i Gjyqësorit (KLGJ)...

Nishani për Drejtësinë: Mos u tërhiqni nga kërcënimet

Në cilësinë e kreut të Këshillit të Lartë të Drejtësisë, Presidenti i Republikës, Bujar Nishani dënon presionet e qeverisë ndaj gjyqtarit Arjan Aliaj, i...

Hahn: Të arrihet marrëveshje për Reformën në Drejtësi

Komisioneri Evropian për Zgjerimin, Johanes Hahn dërgoi dje nga Brukseli një mesazh me tone të qarta për politikën shqiptare lidhur me Reformën në Drejtësi....