Bashkëjetesa me robotët

Robotët kanë potencialin për ta përmirësuar në mënyrë të jashtëzakonshme cilësinë e jetës tonë në shtëpi, punë dhe lojë. Robotët e personalizuar që punojnë...

Të pushtuar nga kompjuteri!

Sofia Ben-Ankor ngjason me një studente tipike nga Londra. Ajo është e shkurtër, ka flokë ngjyrë kafe, sy të shndritshëm dhe një buzëqeshje të...

Truku i Çernobilit

30 vite nga Çernobili: koha e duhur për të vërtetën. Është quajtur “ngjarja më vdekjeprurëse në historinë e bërthamores civile” në kulmin e dinamikës...

Sa kushton të shkosh në hapësirë

BBC Hapësira ka qenë prej kohësh e paarritshme për shumicën e njerëzve. Kanë kaluar më shumë se 60 vjet nga dita kur lëshimi në...

AFP: Si e kanë shkatërruar islamikët Palmirën

Statuja të çara, mure të shkatërruara të tempujve, mure të shkarravitura: qyteti antik sirian i Palmiras tregon plagët pas dhjetë muajsh nën sundimin e...

Kompania “Apple” mbush 40 vjeç

Dyzet vjet më parë, më 1 prill 1976, kompjuteri Apple, nuk ishte gjë tjetër veçse dy të rinj në një garazh të Kalifornisë. Sot,...

Islami tjetër i Kazakistanit

Alex Walters, BBC Trajtat e mësimeve, praktikës dhe tolerancës islamike mes popullit të Kazakistanit janë ruajtur me fanatizëm që kur feja është predikuar për herë...

Nga Lufta e Madhe tek ISIS. Eshtë verbëria ajo që qeveris historinë

Është në formë të shkëlqyer, i kthjellët dhe entuziast, pavarësisht 91 pranverave që ka mbi shpatulla, historiani Marc Ferro, specialist me autoritet i historisë...

Çfarë është poezia

Octavio Paz Zëri i saj është tjetër sepse është zëri i dëshirave dhe vizioneve. Është zë i një tjetër bote dhe zë i asaj bote,...

Nuk mund të arratisesh nga jeta

Le CLEZIO Nuk mund të arratisesh nga jeta. Unë nuk jam i qetë, jo, nuk jam i qetë. Unë jetoj, jam në jetë, lëviz, hedh...