Fara që mund të shpëtojë botën

Eloise Gibson Të burgosur nga ushtarët e Hitlerit gjatë dimrit të egër të viteve 1941-1942, një ekipi botanistësh rusë u gjendën përballë një zgjedhjeje të...

Rusia dhe Turqia, dy perandori para pasqyrës

“Është më lehtë të kesh lëkurën e ariut sesa miqësinë e një rusi”, thotë një thënie turke. Në imagjinatën turke, fqinji i madh verior...

I mbijetoi genocidit sot s’ka shtëpi, lutja e Kardinalit: Kthehuni nga Zoti

U dridhën muret e kishës kur pushkatuan Patër Anton Harapin - I nderuar Kardinal Ernest Troshani, 18 tetori është një ditë e rëndësishme për ju....

Kalkulimi i presidencialeve, kush i fiton zgjedhjet e 8 nëntorit

Çdo katër vjet, pak a shumë në këtë pikë të garës elektorale për Shtëpinë e Bardhë, domethënë kur votimet janë afër, nis të hyhet...

A duhet të ketë Europa ushtri?

Judy Dempsey Donald Trumpi ka të drejtë të paktën për një gjë, vendet anëtare të aleancës së NATO-s e kanë marrë për të mirëqenë historikisht...

Turqia, Rusia dhe fusha europiane e shahut politik

Marc Pierini Data 10 tetor 2010 do të mbahet mend gjatë në historinë diplomatike turke. Atë ditë Presidenti i vendit, Recep Tayyip Erdogan dhe homologu...

SHBA e Britania, paqartësi për Sirinë dhe rolin e Rusisë

Patrick Wintour Shtetet e Bashkuara dhe Britania thanë ditën e dielë se janë duke shqyrtuar mundësinë e implementimit të sanksioneve të reja ekonomike kundër qeverisë...

Greqi, agonia vazhdon

Helena SMITH Përpjekjet për ta vendosur Greqinë përsëri në rrugën e duhur intesifikohen këtë javë kur revizorët që përfaqësojnë kreditorët e vendit të zhytur në...

Teodor Laço, nëse nuk do të lirohej ai litar…

Kreu i PD, Basha: Me keqardhje mora lajmin e ndarjes nga jeta të shkrimtarit, publicistit, politikanit, diplomatit dhe kineastit të mirënjohur Teodor Laço! Largimi...

Lufta e Tretë Botërore ka nisur!

The Indipendent Edhe pse rrezikon të duket si teori konspiracioni, në fakt ka shumë prova që tregojnë se Lufta e Tretë Botërore ka nisur, edhe...