Kush janë padronët e rinj të teknologjisë?

E ardhmja e teknologjisë është e ardhmja e e financuesve të saj. Dhe financuesit kanë ndryshuar. Fillimisht qenë ushtarakët, më pas të quajturit venture...

Artistët në protestë kundër indiferencës së BE për shembjen e Teatrit

Aleanca për Mbrotjen e Teatrit po zhvillon një protestë përballë pallatit të Kongreseve, kundër indiferencës së Bashkimit Europian. Protesta po zhvillohet gjatë kohës që ministri...

Kriza e demokracisë liberale, sistemi shpëtohet duke e korrigjuar apo shkatërruar?

“Geopoliticus” Diskutohet gjithnjë e më shumë për një krizë në zhvillim të sistemeve demokratike. Flitet për krizë të një modeli dhe jo vetëm për raste...

Ndërtesa “Fashiste”? Po Skënderbeu i Romës?

Nga Aurel PLASARI (Nga cikli ‘Me historinë poshtë nënkresës’) Duke numëruar një më një hilet që është shtrënguar të përdorë pushteti për të kryer aktin vandal...

Çfarë parashikon reforma e Bashkimit Europian për copyright

Reforma e copyright e Bashkimit Europian, që ka marrë votën pozitive të Parlamentit Europian, lind nga konstatimi i vështirësive që has sot ruajtja e...

Europa po ecën me timonin djathtas, surpriza Salvini, rritet me 30% në sondazhe

Christoph Hasselbach Suedia është shembulli më i ri. Më fillimin e krizës së refugjatëve, gati në të gjitha zgjedhjet në vendet e BE-së kanë fituar...

Si mediat në shërbim të Ramës dhe Veliajt manipuluan letrën e KE-së për Teatrin

Disa media kanë publikuar sot letrën që shefja e Njësisë Shefes së Njësisë për Shqipërinë dhe Bosnje-Hercegovinën në Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat Evropiane...

Si një celulë sekrete e Facebook manipulon opinionin publik

Çfarë kanë të përbashkët AfD-ja (Alternativa për Gjermaninë), Rodrigo Duterte, Mauricio Macri, Narendra Modi, Barack Obama, Partia Kombëtare Skoceze dhe Donald Trump? Të gjithë...

Rritja e Trump, trajektorja e kundërt e revolucioneve socialiste

Juval Noah Hararit Shfaqja e demokracive liberale, lidhet me idealet e lirisë dhe barazisë, që mund të duken në pamje të parë të vetëkuptueshme dhe...

Triumfi për Teatrin: Një shoqëri që organizohet dhe lufton për një ideal ja arrin...

Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit ka reaguar me një deklaratë pas vendimit të mazhorancës për ta shtyrë ligjin special për Teatrin. Në deklaratë thuhet...