Përse nuk mbahen mend librat dixhitalë?

Nëse ju dhurojnë një libër elektronik për ditëlindje dhe nëse ju pëlqen leximi artistik përveç atij shkencor që mund t’ju duhet për shkollë apo...

Incidenti i Robert Ndrenikës me Ramën: Kjo është dyndje e xhunglës urbane

Aktori i njohur, Robert Ndrenika ironizoi Edi Ramën gjatë prezantimit të projektit të Teatrit të Ri Kombëtar pasi nuk i dha fjalën në aktivitet,...

Artistët reagojnë sërish kundër shembjes së Teatrit nga Rama, prezantojnë projektin e tyre

Artistët kanë paraqitur sot variantin e tyre për Teatrin Kombëtar, si alternativë ndaj projektit të paraqitur nga qeveria për një gjë të tillë, duke...

Sëmundja, beteja e fituar! Rrëfehet shkrimtari Fatos Kongoli

Është mirë për ju te “Friend’s Book House”? Të nesërmen, një burrë me xhaketë kadife, me kapele beretë, shkelte gjethet e rëna, në rrugicën...

Gardianët e Izraelit shikojnë larg

Shërbimet sekrete e shtetit hebraik kanë një vizion afatmesëm dhe afatgjatë, shpesh në konflikt me nevojat taktike të politikës. Pesha e industrisë së luftës....

“Fox News”: Si e pushtoi Xhorxh Soros USAID-in

Prestigjiozja amerikane “Fox News” i ka kushtuar një artikull të gjatë çështjes Soros dhe financimeve të dyshimta, që po përfliten në “Washington”. Pas deklaratave...

Kush e shpiku luftën kibernetike

Emily Parker Betejat kibernetike të ditëve të sotme të bëjnë pothuajse të të marrë malli për Luftën e Ftohtë. Gara e armëve bërthamore kishte krijuar...

Liderët autoritarë, shkatërrimtarët e ekonomisë

Një të shtunë në mëngjes disa qindra aktivistë pro demokratë u mblodhën në një shesh të Moskës për të protestuar rreth kufizimeve të qeverisë...

Epoka e Donald Trump

Ana Palacio Në tragjedinë klasike greke “The Bachae”, perëndia Dionis, i nxitur nga etja për hakmarrje, lufton kundër mbretit kokëfortë dhe mendjengushtë Penteus, për shpirtin...

Ikona e artistëve Robert Ndrenika: “Më merr frika se mos më presin pensionin”

“Kjo tokë është e shenjtë. Është Jeruzalemi ynë! Ka qenë një aktor në Shkodër, Lec Bushati që thoshte ‘ça të bëj buka e gojës…’edhe...