Përgatituni për greminën financiare në 2019, borxhi 80%, ekspertët japin alarmin

Gjatë rishikimit rutinë të marrëveshjes me Shqipërinë në fillim të këtij viti, Fondi Monetar Ndërkombëtar, njoftoi në një raport zyrtar se detyrimet e prapambetura...

Buxheti që projekton katastrofën financiare

    Përtej një buxheti modest në dukje, me rritje të ulët të ardhurash, shpenzimeve të kontrolluara dhe uljeve të ndjeshme të borxhit, po projektohet...

Eksperti gjerman: Situata ekonomike në Shqipëri është katastrofale, ja si duhet të zhvilloni ekonominë

Eksperti gjerman, Doktor Martin Henze ka dhënë ditën e sotme këshilla se si Shqipëria duhet të zhvillojë ekonominë e saj që të jetë sa...

Kush janë dy kompanitë që Veliaj u dha 18 milionë euro për Unazën e...

Qeveria ka vendosur rindërtimin e një pjesë të unazës së madhe të qytetit të Tiranës, nga vendi i njohur si Pallati me Shigjeta deri...

Buxheti 2019, 100 milionë USD për oligarkët, rritje taksash me 40 milionë USD

Buxheti 2019 nuk projekton zhvillim dhe mirëqenie, por lëmoshë për qytetarët dhe taksim të rëndë për bizneset. Buxheti pasuron një grusht njerëzish pranë Edi Ramës...

Ajsbergu i borxhit qeveritar, piramida e re e Shqipërisë

Deputeti i LSI-së, Edmond Panariti në një shenim në rrjetet sociale ka shkrura se Shqipëria është para një piramide të re financiare e cila...

Asnjë ulje taksash, qytetarët paguan 5 miliardë lekë taksa

Partia Demokratike ka hedhur poshtë Buxhetin e 2019-ës të hartuar nga qeveria, sepse ky buxhet, për të gjashtin vit radhazi, nuk aplikon asnjë politikë...

I Çmenduri s’ndalet, 5 mijë lekë taksë për Tiranë-Durrës, pagesa për atë që ngriti...

Edhe pse Ministria e Infrastrukturës nuk ka pranuar ta bëjë publike ofertën për koncesionin e rrugës Tiranë-Durrës, Top Channel ka arritur të sigurojë disa...

Qeveria e tenderave fiktivë dhe koncensioneve për oborrtarët e pushtetit, në zgrip të ekonomisë

Deputetja e PD, Dhurata Çupi i ka bërë thirrje ministrit të Financave, Arben Ahhmetaj që të heqë dot nga tenderat fiktivë dhe konçensionet por...

Raporti i Bankës Botërore: Biznesi shqiptar paguan 37% të fitimit taksa, më e larta...

Në raportin e fundit të Bankës Botërore” Të bësh biznes” për vitin 2017 konstattohet se bizneset shqiptare paguajnë taksa sa 37% e fitimeve të...