Borxhi tatimor rritje rekord me 330 milionë euro më 2016

Borxhi tatimor është rritur me shpejtësi vitet e fundit, si pasojë e kushteve të vështira në të cilat ka kaluar ekonomia. Bizneseve u është...

Veliaj porosit për Bashkinë e Tiranës, kasafortë sekrete për para

Bashkia e Tiranës, me në krye Erion Veliajn, është një nga institucionet që shpenzon fondet publike në mënyrën më të çuditshme dhe shpesh herë...

Nga 2013 në 2018, tarifat për studimet e larta janë rritur 45%

Tarifat e studimit në arsimin e lartë janë rritur në mënyrë të dukshme gjashtë vitet e fundit me shumë se 40% për të gjitha...

Degët bankare u pakësuan edhe gjatë vitit 2016

Vitin e kaluar, bankat vijuan uljen e numrit të degëve dhe agjencive. Sipas të dhënave nga Banka e Shqipërisë, numri i degëve bankare në...

Henze: Pse kemi besim tek programi i Bashës, do të ofrojmë asistencën gjermane për...

Kryekëshilltari ekonomik i grupit të CDU ka marrë fjalën në prezantimin e programit ekonomik të PD. Martin Henze tha: "Politika ekonomikenë Shqipëri ka deshtuar....

BB shfryn rritjen ekonomike: Është më e ulët nga sa thotë qeveria

Banka Botërore ka shfryrë vlerësimet e qeverisë shqiptare për rritjen ekonomike. Në raportin e sapopublikuar mbi perspektivën e ekonomisë globale, BB thotë se vitin...

Po plas flluska bombë e ndërtimeve

Teksa numri i lejeve të ndërtimit është rritur me shpejtësi gjatë 2017-ës, duke u dyfishuar në raport me nëntëmujorin e 2016 për gjithë vendin...

Qeveria e tenderave fiktivë dhe koncensioneve për oborrtarët e pushtetit, në zgrip të ekonomisë

Deputetja e PD, Dhurata Çupi i ka bërë thirrje ministrit të Financave, Arben Ahhmetaj që të heqë dot nga tenderat fiktivë dhe konçensionet por...

Institucionet japin 7.2 milionë euro për makina me qira

Institucionet e Kosovës do t’i japin 7.2 milionë euro për shfrytëzim të 358 automjeteve me qira për 66 muaj. Për shfrytëzimin e një veture...

Financimi i terrorizmit, BSH ndryshon rregulloren për bankat

Banka e Shqipërisë me vendim të saj urdhëron bankat të shtojnë vigjilencën për klientët dhe të verifikojnë marrëdhëniet me ta, po ashtu edhe transaksionet...