Zëri i Amerikës publikon sondazhin: Në Shqipëri, korrupsion, papunësi dhe s’ka shpresë

Qendra Shqiptare për Qeverisje të Mirë publikoi sondazhin e vitit 2018, sipas të cilit papunësia është shqetësimi kryesor i qytetarëve, krahas korrupsionit dhe besimit...

Raporti i BB: Shqipëria e 125-ta në botë për taksat e larta

Shqipëria është e 125-ta në botë ndër 190 ekonomi të ndryshme për pagesën e taksave, thuhet në raportin e publikuar ditën e martë nga...

Shtrenjtohen tarifat për patentat e shpikjeve dhe markave

Gati një vit pas hyrjes në fuqi të ligjit të ri “Për pronësinë industriale” qeveria ka gati paketën me aktet nënligjore për zbatimin e...

Interesat e kredive më të lira se kurrë

Nëse merr hua në lekë në një bankë, interesat që duhet të paguash për përdorimin e këtyre parave janë më të lira se kurrë...

Në Shqipëri, gjysma bëjnë kafe, gjysma e pijnë, raporti: Jemi të parët në botë...

Shqipëria përgjithësisht është nga fundi për çdo renditje, si p.sh. për të ardhurat për frymë, për cilësinë e ajrit, për keqqeverisjen, për ambientin për...

Rama vendos taksën e urrejtjes, nga nesër 10 euro kush kalon në Rrugën e...

Paralajmërimet për taksën rrugore në “Rrugën e Kombit”, që përbën projektin më të madh inxhinierik rrugor në historinë e Shqipërisë, janë komentuar në mënyra...

Nis mbyllja e call center-ave, 30 kompani pezullojnë punën

Ligji italian që synon të rikthejë brenda vendit industrinë call center ka dhënë efektet e para në Shqipëri, duke pezulluar aktivitetin e rreth 30...

Dollari prek nivelin më të ulët të tre viteve të fundit në vend

Dollari amerikan ka prekur sot nivelin më të ulët të tre viteve të fundit, duke u këmbyer sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë...

1 milion litra naftë e refuzuar nga Kosova shitet në Shqipëri

Nafta e destinuar për t'u eksportuar në Kosovë, pas disa ditësh qëndrimi në kufi, është rikthyer në Porto Romano të Durrësit, për shkak të...

Industria në krizë, prodhimi rënie për të 9-in tremujor rresht

Instituti i Statistikave njoftoi se prodhimi industrial i Shqipërisë ra për të nëntin tremujor me radhë duke shënuar një krizë të paprecedentë. Sipas INSTAT,...