Berisha: Rama dhe hajnat e tij e çuan borxhin publik në 83 %

Borxhi publik u rrit nga 62.6 % që ishte në vitin 2013 në 83 % në dhjetor të vitit 2018. Kështu ka deklaruar ish-Kryeministri Sali...

Rama skemë të rrezikshme për pronat publike, ja si do t’u kalojë klientëve pasuritë...

Kryeministri Edi Rama ka përgatitur një skemë të rrezikshme të përdorimit të pronave publike, rezultati i së cilës do të jetë tjetërsimi i bregdetit...

Shqipëria, e fundit në rajon edhe për kërkim-zhvillim

Kërkimi dhe zhvillimi është faktor i rëndësishëm në proceset e inovacionit dhe zëri i shpenzimeve për to ka një peshë gjithnjë e më të...

Qeveria ka bërë veshin e shurdhër ndaj biznesit

Opozita ka akuzuar mazhorancën se ka krijuar një situatë kaotike për bizneset. Gjatë diskutimit të projektligjit për Këshillin Ekonomik Kombëtar, i cili tashmë kalon...

Deficiti tregtar kalon mbi 2 miliardë euro

Deficiti i lartë tregtar vazhdon të përbëjë një sfidë të rëndësishme për ekonominë e Kosovës, vlerësojnë përfaqësues të bizneseve në Kosovë. Të dhënat e...

Tabaku: Ekonomi e fortë, e ardhme e sigurt!

Deputetja e PD, Jorida Tabaku u shpreh se taksimi progresiv i qeverisë Rama i ka rritur taksat në 1.5 mld USD në fund të...

FMN paralajmëron: Kriza politike dëmton ekonominë

Raporti i FMN për Europën Qendrore e Lindore vlerëson se rritja mbetet e qëndrueshme në pjesën më të madhe të Europës Qendrore, Lindore dhe...

Eurostat: Shqiptarët me pagën më të ulët në rajon dhe Europë

Paga minimale në Shqipëri është 211 euro, ndërsa në Maqedoni 240 euro, sipas të dhënave të Eurostat, që i referohen janarit 2019. Por, ndonëse...

Ministrja e Financave–bizneseve: Denonconi presionet për kontroll apo gjobëvënie

Ministrja e Financave, znj. Helga Vukaj zhvilloi dje një takim të zgjeruar me Dhomën e Tregtisë dhe Industrisë – Tiranë, Bashkimin e Prodhuesve shqiptarë,...

FMN: Shqiptarët, më të varfrit në Evropë, me të ardhurat më të ulta për...

Dy shtetet shqipfolëse, Shqipëria dhe Kosova renditen të fundit në Europë (pa përfshirë vendet e ish Bashkimit Sovjetik) për të ardhurat për frymë, sipas...