Rama u heq mësuesve pagën e 13-të dhe shpërblimin e fundvitit

Të gjithë mësuesit e Shqipërisë, 36 mijë mësues të arsimit parauniveristar janë prej 6 muajsh pa kontratë pune. E ndërsa vendi i punës u...

Vendimi i Kushtetueses për taksat vendore

Gjykata Kushtetuese ka rrëzuar kërkesën e bërë nga Shoqata për Mbrojtjen e Tregtarëve dhe të Tregut, për të shfuqizuar Ligjin “Për taksat vendore” që...

I ftohti rrit çmimet e lëndëve djegëse

Ky dimër jo i zakontë për nga temperaturat e ulëta, të cilat nisën që në fillimvjeshtë e ka rritur ndjeshëm kërkesën për lëndë djegëse,...

BB dënon dhunën ndaj biznesmenit Mitri

Tahseen Sayed, përfaqësuesja e Bankës Botërore në Shqipëri, dënoi dje dhunën e ushtruar ndaj biznesmenit amerikano-libanez Fadi Mitri. “Incidenti me biznesmenin libanez është një ngjarje...

Gjermania hap dyert për emigrantët, si të punësoheni në Gjermani, ka vetëm një kusht…

Tre ditë para pushimeve të fundvitit dhe pas debatesh shumë të gjata, qeveria e kancelares Merkel miratoi dy projektligje për imigrimin e punëtorëve të...

Autoriteti i Konkurrencës akuzon kompanitë për çmimet e siguracioneve

Autoriteti i Konkurrencës akuzon kompanitë e sigurimeve se i vendosin çmimet e siguracioneve të makinave në marrëveshje me njëri–tjetrin. Në raportin vjetor që i...

Hetim administrativ për pronësinë në Gjirin e Lalzit

Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka urdhëruar hetim administrativ lidhur me sqarimin e situatës së pronësisë mbi truallin në Gjirin e Lalzit, ku do...

Miliona euro energji e importuar nuk përballon dot thatësirën

BIRN Menjëherë pas zgjedhjeve parlamentare të 25 qershorit, dy kompanitë publike të gjenerimit dhe shpërndarjes së energjisë elektrike, KESH dhe OSHEE, deklaruan që vendi ishte...

Depresioni kap edhe Guvernatorin e Bankës: S’ka rritje ekonomike

Banka e Shqipërisë ka suprizuar dje, duke ulur normën bazë për të dytën herë radhazi, për ta çuar atë në një tjetër minimum historik...

Bllokimi i ndërtimeve rrit çmimet e qirave të banesave

Çmimet e qirave për herë të parë nisën rritjen në muajin prill që nga fundi i 2014, duke frenuar rënien nisur që nga fillimi...