Jemi në anarki, varfëri dhe kaos. Rrëzim i status-quosë

Nga Bujar Nishani Prej disa vitesh jeta jonë ka marrë jo thjesht një kahje të gabuar por një të tatëpjetë. E në këtë të tatëpjetë jemi...

Kjo është katastrofike

Fatos LUBONJA Para disa ditësh dëgjova Edi Ramën, që po mbante një fjalim diku nga Rrësheni, ku ngriti në qiell atë që ai e ka...

Askush prej nesh nuk duhet të harrojë!

Jorida Tabaku Plani i Edi Ramës për të mos dëmshpërblyer familjet e ish-të përndjekurve politikë është persekutimi dhe poshtërimi i dytë për ish-të përndjekurit. Me vendimin...

59 minuta me Lulzim Bashën

Agim XHAFKA Që prej një jave kisha fiksuar një takim me kryetarin e PD-së. Do e bëja më dt 27 dhjetor ora 10 e 30....

Situata politike më e rëndë që nga koha e diktaturës

Bujar NISHANI Akti i fundit i dhunimit të Kushtetutës së Shqipërisë përbën aktin më të rëndë të dhunës shtetërore mbi sistemin shoqëror dhe zyrtarizimit të...

27 vjetori i themelimit të Partisë Demokratike të Shqipërisë!

Sali BERISHA Si sot 27 vite me pare, studentet e universiteteve te Tiranes, te udhehequr nga tribuni i lirise se shqiptareve Azem Hajdari se bashku...

Më 28 nëntor 1944, Shqipëria – nga një pushtim i vjetër në një pushtim...

Sali BERISHA Data 28 nëntor 1944 mbahet si Dita e Çlirimit të Shqipërisë dhe, sic¸ dihet, edhe sot vazhdon debati mbi saktësinë e datës së...

Si po krijohet hetuesia e diktaturës

Në një paraqitje publike nga Ministria e Brendshme të aksionit të quajtur Forca e Ligjit, qeveria lajmëroi nxitimthi krijimin e një Task Force kundër...

Kriza e ujit apo kriza e turpit?

“Monitor” Në Europë, Tirana është kryeqyteti i vetëm i shqiptarëve që me ujë të pijshëm furnizohet rrallë dhe me ndërprerje. Edhe në Prishtinë nuk ka...

A ka nisur negocimi për një zgjidhje të re politike në 2018?

Enton DOÇI Ka qenë një vizitë urgjente dhe e paritur ajo e Komisionerit Hahn në Shqipëri. Hahn foli para publikut për lirinë e mediave. Ai...