Të fundit në rajon! Përse nuk vijnë investitorët e huaj?!

Nga Jorida Tabaku Renditemi të fundit në rajon në oportunitetet që i japim bizneseve të hapen. Vazhdojmë të jemi armiqësor ndaj investimeve të huaja duke i...

Kasaphana e Lojërave të Fatit!

Nga Jorida Tabaku Megjithëse kane pasur pesë vite kohë që të zhbëjne gjithë mosdakordësitë e tyre per politikën fiskale të qeverisë Berisha ndaj lojërave të...

Pse nuk paska lajme nga Shqipëria?

Frrok ÇUPI Gjithë kjo heshtje!… Nuk ka lajme, as në mediat online, as nëpër bare. Edhe pse ishte ditë Parlamenti, nuk paska lajme. Përditë gumëzhinin...

Biznesi i vogël, ilegali i radhës që duhet zhdukur

Jorida Tabaku Dikur Fronti Demokratik dërgonte ankesa në Komitetin Qendror se beteja kundër kulakëve nuk qe në nivelin e duhur, sot shoqatat qeveritare të bizneseve...

Ish ministri jep alarmin: Buxheti 2019, vetëm 150 lekë për pedagog dhe student

Myqerem TAFAJ A është prioritet arsimi cilësor dhe shkenca në buxhetin 2019? Buxheti 2019 parashikon vetëm rreth 150 lekë të reja për një student, pedagog apo...

“10 euro për të qenë shqiptarë”

Agron DUKA Rrugët janë liri. Liri qarkullimi, mundësi zhvillimi, çlirim nga izolimi mesjetar. Rrugët kanë rritur përmasat e identitetit tonë si qytetarë. Nëpërmjet tyre takohemi,...

Gjithçka mbi Panama Papers dhe Mossack Fonseca

Luke HARDING, The Guardian Një publikim i paprecedent prej mbi 11 milionë dokumentesh nga baza e të dhënave të kompanisë ligjore të katërt më të madhe...

Filloi dhuna elektorale në arsim

Artan FUGA Më datën 22 prill, një ditë pushimi, ministrja e Arsimit dhe Sportit zonja Lindita Nikolla, mblodhi mësuesit në Pallatin e Kongreseve dhe paraqiti...

Përtej fjalës “gossip” dhe çmimit të tij në mjedisin shqiptar

Dr. Fatmir Terziu Gazetari kryesor i ITV, Televizonit numër 2 të Britanisë së Madhe, teksa intervistonte një akademike britanike, njohëse e mirë e jetës brenda...

Rraca e ndyrë e mohuesve…

Adriatik R.DOSTI E shikoni kete koke-shinukun e kaptine pa formen ne foton e meposhteme? ....E pra ky me bind mua 120 perqind se disa njerez te...