“10 euro për të qenë shqiptarë”

Agron DUKA Rrugët janë liri. Liri qarkullimi, mundësi zhvillimi, çlirim nga izolimi mesjetar. Rrugët kanë rritur përmasat e identitetit tonë si qytetarë. Nëpërmjet tyre takohemi,...

Tre qytetet që kontrollohen nga mafia

Bujar NISHANI Qeveria aktuale e ka degraduar imazhin e Shqipërisë në pikën më të ulët që nga ngjarjet e dhunëshme të vitit të mbrapshtë 1997. Por...

Azem Hajdari për 22 Marsin: Dita e besimit që ndau përfundimisht fatin e Shqipërisë...

Azem HAJDARI Nëse Historinë do ta përfytytonim si një lumë që rrjedh-një përngjasje kjo e bërë nga Herakliti e deri në ditët e sotme disa...

Sfida e rezistencës dhe e betejës

Bujar NISHANI Debateve të nxehta publike dhe shqetësimeve të shumta e masive të qytetarëve këto ditë ju mbivendos artificialisht një sulm antiopozitar me sponsorizim qeveritar. Opozita...

Një sqarim i shkurtër për “Mother Anetën”

Bledi KASMI Arsyeja se përse Rama vendosi të hedhë pikërisht në këtë moment kartën ruse ka të bëjë me tre zhvillime të rëndësishme në planin...

Pse Shqipëria i tërheq grupet kolumbiane të kokainës

Angelika Albaladejo Kapja e sasisë më të madhe ndonjëherë të kokainës në Shqipëri tregon, që grupet kriminale kolumbiane po përpiqen të arrijnë në tregjet fitimprurëse...

Nishani: Skandali që po fshihet, qeveria ka parashikuar ndarjen e territorit shqiptar me Greqinë

Pas disa denoncimesh publike se Qeveria Shqiptare nuk ka zbatuar Vendimin e Gjykatës Kushtetuese (GjK) Nr 15, dt. 15.04.2010 mbi “Marrëveshjen e Detit me...

Edi Rama rrezikohet nga një sëmundje e rëndë

Nga Lavdrim Lita Kryeministri Edi Rama rrezikohet nga një sëmundje e rëndë. Është e njëjta sëmundje që prek regjizorët, aktorët dhe spikërat e lajmeve: rrezatimi...

Nuk e meritojmë poshtërimin, fajtorë më shumë për këtë janë ata që heshtin. Jam...

Përparim Kabo Të pash e të dëgjova Robert Ndrenika…ai laku erdhi edhe në grykën time jo si buka e munguar por si shpirti që po...

Njeriu që paguhet nga tre grupe kriminale në studio televizive

Sali BERISHA Te dashur miq, ministri me akuzen me te rende keto 27 vite pluralizem, Saimir Tahiri ka qene keto muaj dhe shqiptari me i...