Të përndjekurit, të harruarit e kësaj qeverie

Nga Jorida TABAKU Ajo çfarë është kthyer në zakon për qeverinë është angazhimi i saj për të trajtuar shtresën e persekutuar gjatë regjimit komunist me...

Pranimet në Universitete si tek “Tregu i gabit”!

Luçiano BOÇI Stina e pranimeve në Universitete ka filluar dhe “tregu i gabit”, në mungesë të tregut të dijes, është në ethe të plota. Vazhdon e...

Si arritëm deri këtu? Rama të vret natën dhe të qan ditën

Nga Fatos Lubonja Ditën e djeshme, 30 gusht 2018, nëpër media dhe portale dolën tre lajme që në pamje të parë duken pa lidhje me...

Tre në NJË, ‘nobelistët’ që po e fusin Ballkanin në luftë!

Nga Çim PEKA Edi Rama, Hashim Thaçi dhe Aleksandër Vuçiç kanë shumë të përbashkëta. Të tre janë sundimtarë të vendeve të tyre respektive; të tre...

Shifrat e kolapsit shqiptar

Dritan SHANO Shqiptarët e shohin të ardhmen e tyre jashtë Shqipërisë. Kjo është evidente, mjaft po t’i hedhësh një sy numrit të aplikimeve për Lotarinë...

Presioni/ Prej 3 vitesh Gjykata e Strasburgut ka bllokuar vendimet për pronarët në Shqipëri

Bujar NISHANI Audioregjistrimi i shantazhimit nga ana e Qeverisë Shqiptare ndaj një gjykatësi të Gjykatës Evropiane të Drejtave të Njeriut në Strasburg është skandali tjetër...

Rama, armik i pronës dhe gjykatës së pavarur!

Nga Jorida TABAKU Tentativa e turpshme e qeverisë Shqiptare për të korruptuar një gjyqtar të Gjykatës Europiane të Drejtave të Njeriut dëshmon dy fakte tejet...

Zoti Meta, Ju mund të bëheni, President i gjithë Shqiptarëve

Kujtim CEKANI I nderuar zoti President i Republikës, Ju drejtohem sinqerisht, dhe shpresoj që dikush prej nëpunësve tuaj, t'Ju a dëshmojë këtë qëndrim timin publik, qëndrim...

Rama kërkon të sundojë duke manipuluar ndërkombëtarët

Fatos Lubonja Në të njëjtën ditë kur mësuam se Kryeministri ynë, pasi ka mbyllur me nxitim mbledhjen e qeverisë, paska marrë një helikopter Vlorë– Rinas...

Pakti Thaçi-Vuçiç mbi korrigjimin e kufijve Kosovë-Serbi, një situatë win-win për Serbinë

Dr. Ermal Xhelilaj Ne sistemin politik rajonal e ate nderkombetar ka kohe qe perflitet per nje marreveshje te mundshme Kosove-Serbi bazuar ne shkembimin e territoreve...