Dua armë

Nikollaq NERENXI Pamjet që shihni në videon tek ky link janë të Kompanisë “Neranxi”, e cila u grabit 14 muaj më parë nga njerëz me...

Shoqëria ka nevojë për drejtësi

Albana Vokshi Të Drejtat dhe Liritë Themelore të Njeriut sot në Shqipëri rrezikohen jo vetëm nga dhuna shtetërore, por më së shumti nga varfëria. Shqipëria...

Varfëria në kulm, qeveria punon për krimin

Arjola Halimi Nuk e di nëse ishte një sinkroni rastësore ose jo, por pikërisht sot kur do të flisja mbi këtë projektligj të ndimës ekonomikë...

Rama ia kaloi edhe avokatit të Milit të partisë

Eduard HALIMI Një gjë, për t’iu përgjigjur drejt dhe shkurt propagandës së kryeministrit në mëngjes, se medemek ne nuk qenkemi në tavolinën e Reformës në...

Gjysma e bandës në qeli, gjysma në qeveri

Flamur NOKA Arrestimi i Shullazit dhe njerëzve të tij kryesorë ka qenë kryelajmi i këtyre ditëve. Jo vetëm se krimi shet, siç thonë gazetarët, por...

Rama i hapi krimit edhe portën e Universitetit

Luçiano BOÇI Gara në universitete tashmë është mbyllur dhe urimi në këtë rast për të gjithë ata që ia kanë dalë me sukses është i...

Universiteti u çlirua, në rradhë qeveria e media

Arben SHAHINI Universiteti i Tiranës i shpëtoi dje kriminalizimit, pasi kandidatja e Ramës dhe e Shullazit u ndëshkua në mënyrën më të ashpër nga trupa...

Emiliano

Reltar DEDAJ Ka diçka që s'bind në arrestimin e një prej emrave më të përfolur të botës së krimit në Shqipëri, Emiliano Shullazi. Është një...

Shqipëria në udhëkryq…

Nga Prof. Dr. Kastriot Islami 25 vjet Parlament pluralist demokratik janë edhe shumë por edhe pak për të ndërtuar një demokraci perëndimore, liberale dhe funksionale....

A kanë rënë zgjedhjet në universitetet publike?

Myqerem Tafaj Nëse institucionet përgjegjëse do të vërtetojnë kërcënimin që i është bërë Prof. Dh. Kules dhe Prof. M. Konit, për garën zgjedhore në UT,...