Rrëzimi Venecian

Genc POLLO Zotërinjtë  ambasadorë  janë të mirëpritur në këtë mbledhje, por edhe në të tjera. Kur diskutimet bëhen në mënyrë të hapur, kur palët janë...

Erjon Veliaj i heq gjethet Reformës në Drejtësi

Nga Andi BEJTJA Sot ka ndodhur një ngjarje e paprecedentë, që jo vetëm nuk ka ndodhur gjatë afro tre dekadave tranzicion të historisë së Shqipërisë...

Pushtete që protestojnë kundër njëri-tjetrit!

Artan FUGA Çfarë??? Presion populist nga rruga një trupe gjykuese, nëpërmjet një mase të udhëhequr nga kreu i pushtetit lokal në Tiranë? Ky është vërtet fundi...

Shkrirja e Gjykatës Kushtetuese dhe amendamentet e Ergysit

Rama dëshmoi dje një tërbim publik kur paralajmëroi marrjen e hakut për Koço Kokëdhimën. Për sivëllaun e tij që humbi mandatin e deputetit pse...

Sovraniteti dhe integriteti

Enver Bytyçi   Paskal Milo më në fund, rreth të 70-ve, u shfaq sovran. Ndërsa Jozefina Topalli thjesht përsëriti qëndrimin e saj në kontinuitet sa...

Një shembull i evitueshëm amoraliteti

Genc POLLO   Morali është në bazë të një shoqërie të shëndoshë. Pendesa e atij që kapet duke bërë keq është një tipar bazë i moralit...

Bernie Sanders, një fitues i mundur

Edhe pse senatori Bernie Sanders do ta humbasë garën për nominimin nga radhët e demokratëve, ai mund të ndjehet si fitues: ai mund të...

Ky largohet me mot të mirë

(Skicë për një analizë të gjërë) Frrok ÇUPI Tani ka ardhur koha që njerëzit pyesin kudo: "Kur do të ikë ky, more?". Pyesin në rrugë, pyesin...

100 Shkodra

Edison YPI Nuk ka shi e breshër, ngricë e dimër, verë e vapë, me të ndal me shku n’Shkodër. “Udhëtar i vërtetë është ai që niset...

PD, forca në të cilën mund të besosh

Silvi BARDHI Ora 13:00 e datës 9 maj, ditës simbol të themelimit të Bashkimit Europian do të shënonte fitoren e një beteje, në luftën e...