Qeveria që nuk e meritojmë

Florian PAPADHIMITRI Largimi nga puna është një nga format me të liga dhe më poshtëruese të hakmarrjes. Motivimi për t’u hakmarrë në këtë mënyrë gjendet...

Socialistët e Kavajës, nëna jonë është partia

Reltar DEDA Personazhi lapidar i Franc Kafkës Gregor Samsa, që pëson metamorfozë e shndërrohet në një insekt gjigand, nuk do të ndihej i huaj në...

A duhet tani ligji për armatosje të popullsisë?

Bledi KASMI Atentati i djeshëm në Kavajë, plagosja e Kryetarit të FRPD, babait të tij dhe një qytetari nga një prej eksponentëve  të krimit të...

A duhet ta mendojmë sërish parimin e Robin Hudit?

Angus Deaton Fituesi i Çmimit Nobel në Ekonomi, Angus Deaton argumenton se parimi i ndihmës ndërkombëtare të zhvillimit mund të jetë një parim Robin Hudi...

Referendumi duhet të shtyhet

Bernd Riegert Deputetja Jo Cox u vra. Një burrë u plagos. Urrejtja po hedh hije mbi referendumin në Britaninë e Madhe. Kështu nuk mund të...

Të mësojmë nga Namibia

Joseph E. Stiglitz Anya Schiffrin E zënë ngushtë mes Angolës dhe Afrikës së Jugut, Namibia vuajti keqazi gjatë luftës së gjatë kundër aparteidit. Megjithatë, që kur...

Kur bie drejtësia nis vetëgjyqësia

Bledi KASMI Nën presionin e të fortëve në krye të qeverisë, Gjykata e Apelit u nënshtrua dje dhe liroi drejtorin e Policisë nga masa e...

Pushteti i horrave

Ferdinand VELIU Nuk ndodh në asnjë vend të botës që qeveria të dalë kaq hapur në mbrojtje të horrave. Në këto ditë të nxehta, kur...

Çatia, nxitim në ikje

Frrok ÇUPI Mu bë se vërtet po shikoja “Çatinë”, një film i neorealizmit italian i vitit 1950 e ca. Para katër a pesë ditësh, mëngjes herët,...

Kur shteti vepron me “kodin” e mafies

Në një operacion të mirë koordinuar mediatik, qeveria ka “rrjedhur” në publik lajmin se policia ka filluar verifikimet për pasurinë dhe veprimet financiare të...