Një urim për socialistët shqiptarë

Sali BERISHA Socialistët shqiptarë kremtojnë një muaj me vonesë 25-vjetorin e ditës së emrit, pra të ndryshimit të emrit të Partisë së Punës së Shqipërisë...

Djalli i veshur në Drogë

Frrok ÇUPI Pardje, e dielë. Sapo zonja Nuland kishte mbërritur, lajmi hapi veshët:  "Çfarë ka në paketën amerikane për Drejtësinë?”. Akoma po përtypej kureshtja për...

Dita normale e një vendi të rënë në anarki

Bledi KASMI 24 orë në këtë vend do të ishin të barabarta me 24 vite në Finlandë, Suedi, Gjermani, Britani apo Francë, jo përsa i...

Po nis vallja e shpatave

Bledi KASMI Nuk është më sekret. Anija e pushtetit po mbytet. Të gjithë po mundohen të shpëtojnë atë çfarë mund të shpëtojnë përpara se të...

Budalla i mençur, apo i ri i papunë

Artan FUGA Isha ulur te kafeneja përballë radio “Tiranës”. Tarraca prej druri jepte mbi trotuar. Po pija kafen si ujë i zi pa pikë shije që...

Dorëheqja e munguar e ministrit të Brendshëm

Andi PERMETI Kaluan ditë nga vjedhja e miliona eurove në pisten e aeroportit dhe akoma s’kemi asnjë gjurmë të fajtorëve, akoma s’kemi asnjë vlerë të...

Pyetja që nuk mund ti ikë Rama

Bledi KASMI Nënkryetarit të Komisonit të Jashtëm të Kongresit amerikan, Dana Rohrabacher i është dashur të presë tre vjet hetime për të zbardhur të vërtetën...

Më me ‘lezet’ Shals!

Bledi KASMI Një nga tre vendimet e para të qeverisë Rama në shtatorin e vitit 2013 ishte ndalimi i importit të plehrave. Dje, tre vjet...

Qeveria ka falimentuar sigurinë kombëtare

Luçiano Boçi Përballja me terrorizmin i çfarëdolloj ngjyre të jetë ai, mbetet një nga sfidat më kryesore dhe më të vështira që shoqëritë e lira...

Ganimete

Edison YPI Maksi tha se nuk e dinte ku ishte ajo barraka e pisët ku pa u gdhirë e nesërmja e ditës së parë të...