Nuk ka armëpushim

Nuk amnistohet Bledi KASMI Në dy daljet e tij të fundit para publikut Kryetari i opozitës, Basha ka deklaruar me ton të prerë politik largimin e...

Mbi takimin Basha-Rama

Tritan SHEHU Takimi i mundshëm Rama- Basha ka ngjallur diskutime të ndryshme sot e prej disa ditësh. Unë e konsideroj pozitiv dhe normal një takim të...

Përdhunuesi, simbol i Rilindjes socialiste

Pak javë më parë, ish-kryebashkiaku i Kavajës, Elvis Rroshi deklaroi se ishte gjykuar në Gjermani, por nuk mbante mend se për çfarë dhe nëse...

Zeniti dhe perëndimi, si u ngrit dhe ra miti i Elvis Ervin Rroshit

Nga Dritan Laci Filloi dhe mbaroi ashtu siç u krijua dhe u amplifikua vetë personazhi i tij: butaforik, anadollak, në plot kuptimin e fjalës pa...

A është e sigurtë jeta e fëmijëve tanë në “parkun e lojërave” te Liqeni?

Gjok VUKSANI Për të qenë i sinqertë unë si pedagog i “Arkitekturës së Peisazhit” nuk kam qenë dakort me ndërhyrjen në “Parkun e Liqenit” për...

Shqipëria me dy fytyra dhe Konferenca e Asamblesë Parlamentare të NATO-s

Enver Bytyçi Asambleja Parlamentare e NATO-s në Tiranë është dhe mbetet padyshim një ngjarje e madhe për Shqipërinë dhe shqiptarët. Dyqind e pesëdhjetë parlamentarë të...

Shpresëvrarët dhe udhëtimi i vdekjes

Fatmirësisht, disa dhjetëra shqiptarë i shpëtuan tragjedisë në det, ku rrezikonin të mbyteshin në përpjekje për të kaluar me skafe nga Franca drejt Anglisë....

Poet

Edison YPI Vdiq Poeti Piro Kuqi. Nga uria? Jo nga uria. Nga uria vdesin fukarenjtë. Njëqind dollarët në muaj që i jepte shteti, Piros i mjaftonin e...

A do t’i kërkojë Rama ndjesë mikut të paçmuar të shqiptarëve, Noel Malcolm?

Nga Petrit Kuçana “Kryeministri nuk ndodhet këtu. Po shpërndan disa çertifikata pronësie në një fshat të Elbasanit”. Ishte lajmi i pabesueshëm që morën disa të ftuar...

Kriminalizimi i dekriminalizimit

Sokol GJONI Truku i moszbatimit të ligjit të dekriminalizimit dhe fshehja e të dhënave në formularët e vetdeklarimit, pasoi gjatë gjithë kësaj jave me një...