E mira në këtë tokë pengohet vazhdimisht prej të keqes

Angelo AMATO Kardinal 1. Është ditë feste sot, e jo vetëm për shqiptarët e pranishëm këtu, në Shkodër, por edhe në shumë qytete të tjera, në...

Pse na vratë o vëllezër shqiptarë?

Nga Frank Shkreli Siç është njoftuar tanimë nga Vatikani, si edhe nga Kisha Katolike shqiptare, ceremonia e lumturimit të 38 martirëve katolikë do të celebrohet...

Rrëzim i Ramës dhe shtetit të burgut

Liljana ELMAZI I  shtrënguar në rrethimin e dështimeve, zarareve dhe skandaleve që nuk i ka njohur më parë ky vend, por duke dashur të vazhdoje...

Martirët e besimit

Njerëzit e idealit në u mbytshin për së gjalli, nderohen për së vdekuri, ndërsa te ne ata mbyten dy herë dhe harrohen Jozefina TOPALLI Unë nuk...

Konflikti po përgjon mbi Gramoz

Frrok ÇUPI Çfarë po ndodh mes nesh, Greqi-Shqipëri?! Këtu ka një konflikt, më i rrezikshmi pas vitit 1940. Qeveria e Shqipërisë e ka çuar punën deri...

Dy leksione për presidentin e ardhshëm amerikan

Chris PATTEN Ndërsa shihja jashtë dritares përtej gjirit të qytetit të Nagasakit në Japoni, dy mendime të një rëndësie të konsiderueshme për presidentin e ardhshëm...

Kush janë fajtorët?

Reshat KRIPA Në datat 24–28 tetor 2016 u mbajt në Tiranë aktiviteti “Ditët e kujtesës”, me iniciativë të Institutit për Demokraci, Media dhe Kulturë (IDMC)...

67

Edison YPI 67 titujt që dha Presidenti i Republikës për 67 martirët e Lushnjës meritonin 67 mijë lëvdata, nderime, ceremonira. Por 67 klysha kurvi që...

Presidenti: Po rikthehen simbolet e diktaturës

Presidenti i Republikës, Bujar Nishani tha dje se simbolet e diktaturës po rikthehen në Shqipëri dhe se dënimi i krimeve të komunizmit mbetet një...

BE: Fëmijët në plantacionet e drogës

Nga Ilir Sinanaj Në muajin nëntor Shqipëria do të marrë përgjigjen nëse do të hapë apo jo negociatat për anëtarësimin në Bashkimin Evropian. Shumë media dhe...