Gruaja shqiptare është viktima e madhe e qeverisjes së Ramës

Albana VOKSHI Historia e publikuar në “Ora News” është dëshmia e modelit qeverisës në Shqipëri: Imoralitet, korrupsion dhe kriminalitet! Kryetari i Bashkisë së Peshkopisë në...

Rama po përgatit Kokëdhimën ministër të Turizmit

Edi PALOKA Para pak ditësh, i fundmi i listës së “Rilindjes”, Koço Kokëdhima, iu bashkua listës nr. 2 të “Rilindjes” që tashmë është ose jashtë...

Rrëzimi Venecian

Genc POLLO Zotërinjtë  ambasadorë  janë të mirëpritur në këtë mbledhje, por edhe në të tjera. Kur diskutimet bëhen në mënyrë të hapur, kur palët janë...

Erjon Veliaj i heq gjethet Reformës në Drejtësi

Nga Andi BEJTJA Sot ka ndodhur një ngjarje e paprecedentë, që jo vetëm nuk ka ndodhur gjatë afro tre dekadave tranzicion të historisë së Shqipërisë...

Pushtete që protestojnë kundër njëri-tjetrit!

Artan FUGA Çfarë??? Presion populist nga rruga një trupe gjykuese, nëpërmjet një mase të udhëhequr nga kreu i pushtetit lokal në Tiranë? Ky është vërtet fundi...

Shkrirja e Gjykatës Kushtetuese dhe amendamentet e Ergysit

Rama dëshmoi dje një tërbim publik kur paralajmëroi marrjen e hakut për Koço Kokëdhimën. Për sivëllaun e tij që humbi mandatin e deputetit pse...

Sovraniteti dhe integriteti

Enver Bytyçi   Paskal Milo më në fund, rreth të 70-ve, u shfaq sovran. Ndërsa Jozefina Topalli thjesht përsëriti qëndrimin e saj në kontinuitet sa...

Një shembull i evitueshëm amoraliteti

Genc POLLO   Morali është në bazë të një shoqërie të shëndoshë. Pendesa e atij që kapet duke bërë keq është një tipar bazë i moralit...

Bernie Sanders, një fitues i mundur

Edhe pse senatori Bernie Sanders do ta humbasë garën për nominimin nga radhët e demokratëve, ai mund të ndjehet si fitues: ai mund të...

Ky largohet me mot të mirë

(Skicë për një analizë të gjërë) Frrok ÇUPI Tani ka ardhur koha që njerëzit pyesin kudo: "Kur do të ikë ky, more?". Pyesin në rrugë, pyesin...