Ylli Manjani dhe Rilindja rumpalle alla Qosje!

Enver Bytyçi Dita e parë e javës u hap me një lajm përmbyllës në fund të një odiseje akuzash e kundërakuzash në kampin e Rilindjes:...

Poet

Edison YPI Vdiq Poeti Piro Kuqi. Nga uria? Jo nga uria. Nga uria vdesin fukarenjtë. Njëqind dollarët në muaj që i jepte shteti, Piros i mjaftonin e...

Ju na krijuat “ne”

Të dashur demokratë dhe liberalë, Po vërej se shumë prej jush nuk po e pranojnë faktin se kandidati juaj ka humbur. Në fakt duket se...

Jemi në anarki, varfëri dhe kaos. Rrëzim i status-quosë

Nga Bujar Nishani Prej disa vitesh jeta jonë ka marrë jo thjesht një kahje të gabuar por një të tatëpjetë. E në këtë të tatëpjetë jemi...

Çfarë përfaqëson Gjermania sot?

Lizzie Doron "Pra, Merkel do të rizgjidhet sërish?", më pyet një mik, librar në Tel Aviv, kur pijmë bashkë kafe në lokalin në cepin e...

Ngrihu Azem!

Nga Bledi KASMI Nga kriminelët e diktaturës, tek diktatura e krimit! Nga zgjedhjet fasadë me Frontin Demokratik, tek fasada elektorale me vota të blera. Nga Partia-shtet, tek...

Kriza e thellë e së majtës në Europë

“Il Giornale” Edhe zotat (e vetëshpallur) rrëzohen. Nuk flasim vetëm për udhëheqës politikë, por edhe për partitë e tyre. Progresiste, natyrisht. Një katastrofë e vërtetë në...

Pse Rama refuzon Vettingun me ligj të politikanëve!‎

Oerd BYLYKBASHI Rama reagoi menjehere ‎kunder propozimit te PD dhe opozites per veting me ligj qe dekriminalizon politiken shqiptare. Reagim tipik i atij qe ka...

Si 20 Shkurti ‘91

Frrok ÇUPI Sot është 7 Maj, 26 vjet pas 20 shkurtit, kur në Tiranë u shemb monumenti i diktatorit Hoxha. Atë ditë, kur u rrëzua ajo...

Islami: Koha nuk pret, ky regjim oligarkik dhe policor duhet të largohet me protesta...

Kastriot ISLAMI Qeveria e ka rënë, Shqipëria është në udhëkryq. Kriminelët dhe trafikantët, të lidhur ngushtë, deri familjarisht me qeverinë dhe Ramën drejtpërdrejti po kërcënojnë...