Viktimat e para në Egje që nga marrëveshja BE-Turqi

Katër gra dhe një fëmijë kanë vdekur pasi anija e tyre është mbytur në Detin Egje, pranë ishullit grek, Samos. Këto besohet se janë viktimat...

Fjalimi gjatë inaugurimit, ja objektivat e Thaçit si President

Për mua kjo ditë është e veçantë, sepse shënon një moment të ri angazhimi politik në karrierën time prej tri dekadash. Si e gjithë gjenerata...

Serbia detyrohet të dëmshpërblejë për 14 të vrarët në Podujevë më 1999

Është marrë aktgjykimi i parë në Serbi për dëmshpërblim për shkak të përgjegjësisë së shtetit të Serbisë për krimet në Kosovë. Gjykata e Parë e...

SHBA, të shtëna me armë në bazën ajrore të Teksasit, 2 të vdekur

Dy person kanë mbetur të vrarë nga të shtënat me armë zjarri në një bazë të Forcave Ajrore në Teksas të Shteteve të Bashkuara...

Sulmet në Paris dhe Bruksel, arrestohet bashkëpunëtori i Abdeslam

Mediat belge kanë raportuar se është arrestuar një nga të dyshuarit kryesore për sulmet e ndodhura në 13 nëntor të vitit të kaluar në...

Autoritetet e Kosovës duhet të krijojnë klimë të mirë ndaj bizneseve

Autoritetet e Kosovës duhet të përmirësojnë klimën e biznesit, në mënyrë që të gjenerohen vende të reja të punës, vlerësojnë përfaqësues të bizneseve dhe...

“Panama Papers” po ndihmojnë kandidaturën e Sanders në SHBA

Matthew Turner Për disa amerikanë, Hilari Klintoni është mishërimi i një elite globalem që përfiton prej skemave të shmangies së taksave. Bernie Sanders, kundërshtari i...

Karaxhiç kërkon të lihet i lirë nga Haga

Ish-udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, kërkoi të lihet i lirë në pritje të përgjigjes për kundërshtimin e tij ndaj dënimit për gjenocid...

Thaçi betohet si President i Kosovës

Presidenti i ri i Kosovës, Hashim Thaçi dha betimin e tij në Parlamentin e Kosovës në një seancë solemne, e cila u bojkotua nga...

Trump dhe Klinton humbasin në Uiskons

Republikani Ted Cruz dhe demokrati Bernie Sanders fituan zgjedhjet e djeshme paraprake në Uiskonsin. Senatori Cruz mundi me lehtësi kryesuesin e garës republikane, miliarderin...