Korrupsioni është komunizmi i ri

Tanket sovjetikë hynë në Budapest dhe Pragë. Bankat ruse ngritën llogari sekrete “offshore” dhe kompanitë guackë (të dyshimta) blenë tinëzisht ndikimin dhe gëlltitën asetet strategjike...

Bruksel, policia arreston tre persona të tjerë për dosjen e sulmeve terroriste

Tre persona u arrestuan në vijim të operacionit të sotëm në komunën Uccle pranë Brukselit në kuadër të dosjes hetimore belge për sulmet e...

Policia merr në mbrojtje komedianin gjerman, thuri poezi kundër Erdoganit

Komediani gjerman, Jan Boehmermann ka marrë mbrojtjen e policisë pasi më parë ka lexuar një poezi të turpshme për presidentin turk Rexhep Tajip Erdogan. Poezia...

Presidentja e Brazilit në gjyq, akuzohet se manipuloi shifrat e buxhetit

Presidentja e Brazilit do të gjykohet për manipulim të defiçitit në rritje në buxhetin e shtetit gjatë vitit 2014. Vendimi u mor nga dhoma...

Reflektimi i Obamës

Presidenti amerikan Barack Obama thotë se gabimi më i madh i presidencës së tij ishte dështimi për t'u përgatitur për pasojat në Libi pas...

Qeveria gjermane do të dyfishojë numrin e dëbimeve të refugjatëve

Landet gjermane do të rrisin në mënyrë të ndjeshme numrin e dëbimeve, thotë Ministri i zyrës së kancelares, Peter Altmeier. Për të lehtësuar këtë,...

Ku do të drejtohet tani Putini?

Wall Street Journal Përleshjet midis Azerbajxhanit dhe Armenisë shkaktuan të paktën 60 viktima, në luftimet më intensive midis vendeve fqinjë që nga viti 1994, kur...

Dhjetëra mijëra nga Libia tentojnë të hyjnë në Europë

Drama europiane e refugjatëve nuk filloi me karvanin e gjatë në Ballkan. Ajo ka filluar shumë më herët, me bandat e kontrabandistëve dhe gomonet...

Mohamed Abrini ka pranuar se është personi me kapele në aeroportin Zaventem

Terroristi i dyshuar, Mohamed Abrini i cili u arrestua një ditë më parë në Belgjikë ka pranuar se është personi me kapelë që është...

SHBA: Ka rrezik për sulme në Stamboll dhe Antalia

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar qytetarët e tyre për “kërcënime të besueshme” për sulme në zonat turistike në Turqi, sidomos në Stamboll dhe Antalia. Edhe...