Irani do të ndalojë importin e makinave nga SHBA

Irani ka ndaluar importin e makinave nga Shtetet e Bashkuara për shkak të një fjalimi të udhëheqësit suprem, Ajatollah Ali Khamenei, i cili i...

Davotuglu largohet pas përplasjeve me Erdogan

Ajo që ishte paralajmëruar prej mediave për një tensionim të situatës mes Ahmet Davutoglus dhe Presidentit Rexhep Taip Erdogan, duket më se e qartë...

Fushata elektorale në SHBA, a ngjan Amerika me Europën?

Ivan Krastev Këto kohë, për shumë europianë të shkojnë në Shtetet e Bashkuara është si të zbresin në Mars. As edhe analistët më të rafinuar...

KE heq vizat për Kosovën

Komisioni Evropian i propozoi dje Këshillit të Bashkimit Evropian dhe Parlamentit Evropian, heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës dhe vënien e Kosovës në...

BE parashikon se Franca, Italia dhe Spanja nuk do të përmbushin objektivët e buxheteve

Franca, Italia dhe Spanja ka të ngjarë të mos unden të përmbushin objektivat e buxhetit të Bashkimit Evropian këtë vit dhe vitin e ardhshëm...

Demarkacioni me Malin e Zi, vendimtar për liberalizimin e vizave

‘Ratifikimi i marrëveshjes së demarkacionit me Malin e Zi si dhe lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit do të jenë dy prej kushteve...

Kosovë, 360 milionë euro kredi për zhvillimin e bizneseve

Kryetari i Bordit të Fondit Kosovar për Garanci Kreditore (FKGK), Hajdar Korbi, ka thënë se si rezultat i garancive kreditore të ofruara nga Fondi...

Tregu i BE-së me standarde të larta, e vështirë për bizneset kosovare

Pas hyrjes në fuqi të Marrëveshjes së Stabilizim-Asociimit, me të cilën marrëveshje bizneseve kosovare u garantohet qasja në tregun evropian, për bizneset kosovare nuk...

Një fe islame “gjermane”?

Kersten KNIPP Më pak se dy ditë zgjati diskutimi, pastaj Presidenti i shtetit turk Erdogan ndërhyri. Turqia, deklaroi ai, ruan të njëjtën distancë ndaj të...

Vringëllim i armëve bërthamore nga Rusia

Në Shtutgard të Gjermanisë, dje u zhvillua ceremonia e përurimit të komandantit të ri suprem të NATO-s. Gjenerali i ushtrisë amerikane Curtis Scaparrotti mori...