Kosovë, 360 milionë euro kredi për zhvillimin e bizneseve

Kryetari i Bordit të Fondit Kosovar për Garanci Kreditore (FKGK), Hajdar Korbi, ka thënë se si rezultat i garancive kreditore të ofruara nga Fondi...

Përplasje e fortë Haradinaj-Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryeministri Ramush Haradinaj, kanë qëndrime diametralisht të kundërta, sa i përket mundësisë së korrigjimit të kufirit mes Kosovës...

Debati në Iran për fotot me Mogherinin

Një grup i ligjvënësve iranianë u janë nënshtruar kritikave të ashpra, për atë që duket se ishte dëshirë e madhe e tyre për të...

Britania kundër Thaçit: Kufijtë shkruhen me fjalë, por ndryshohen me plumba

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruari O’connell në një intervistë dhënë për Frotnal Live në “T7” ka deklaruar se qeveria e Britanisë...

Sfidat e Austrisë nuk kanë mbaruar

Anne Aplebaum, Washington Post Ka qenë tejet zbavitëse të shihje luftën e shtypit ndërkombëtar për të përshkruar Norbert Hoferin, kandidatin presidencial në Austri, që sapo...

Shtëpia e Bardhë: Palestinezët i shmangen dialogut për Lindjen e Mesme

Shtëpia e Bardhë e ka akuzuar Autoritetin Palestinez për “ikje” nga dialogu, pas refuzimit të takimit me nënpresidentin amerikan, Mike Pence, gjatë një vizite...

Turqia dhe Evropa: Në kërkim të përbashkësive

Rreth katër milionë njerëz nga Siria ka pranuar Turqia aktualisht; marrëveshja e BE me Turqinë luan në këtë kuadër një rol të madh. Që...

Vdes studenti amerikan i kthyer nga Koreja e Veriut

Është ndarë nga jeta Otto Warmbier, studenti amerikan, i cili u mbajt i arrestuar në Korenë e Veriut për gati një vit e gjysmë....

Katari e zgjeron bazën ushtarake për Shtetet e Bashkuara

Katari ka njoftuar se do ta zgjerojë bazën ushtarake, që shfrytëzohet nga Shtetet e Bashkuara, duke synuar t’i forcojë lidhjet me SHBA-të, pas kontestit...

Ngritja e Azisë dhe pasojat për Europën

Ish-Sekretari i Shtetit për Çështjet Europiane i Portugalisë dhe autor i librit “The Dawn of Eurasia”, Bruno Maçães: Bota është euroaziatike -Ju po parashikoni se...