Pse e merr Papa Françesk Çmimin e Karlit këtë vit?

Bernd RIEGERT Çmimi i Karlit, çmim ndërkombëtar i qytetit të Ahenit jepet që në vitin 1950, për të nderuar punë në shërbim të Bashkimit Evropian...

Londra së shpejti me kryebashkiak mysliman?

Tetë vite me radhë konservatori, Boris Johnson ka drejtuar si kryetar bashkie kryeqytetin britanik. Tani sipas sondazheve të fundit pritet ndërrim kursi: Kandidati me...

Çfarë po ndodh mes Erdoganit dhe Davutoglusë?

Hilal Koylu Gjatë 20 muajve të qëndrimit të Ahmet Davutoglusë në postin e kryeministrit turk dhe drejtuesit të partisë për "Drejtësi dhe Zhvillim", AKP ka...

Rrezikohet marrëveshja BE-Turqi për migrantët

Shtetasit turq së shpejti mund të përfitojnë nga udhëtimet pa viza në Evropë si pjesë e një marrëveshjeje të kohëve të fundit mes Bashkimit...

Trupat ruse do patrullojnë kufijtë pranë NATO-s

Rusia thotë se do të dislokojë tre divizione trupash përgjatë kufijve të saj, si kundërpërgjigje ndaj rritjes së pranisë ushtarake të NATO-s në Evropën...

Komandanti i ri i NATO-s: Gati të luftojmë me Rusinë

NATO-ja ka komandant të ri suprem, puna e të cilit është ta forcojë atë si aleancë mbrojtëse, pas viteve të reduktimit të trupave amerikane...

Irani do të ndalojë importin e makinave nga SHBA

Irani ka ndaluar importin e makinave nga Shtetet e Bashkuara për shkak të një fjalimi të udhëheqësit suprem, Ajatollah Ali Khamenei, i cili i...

Davotuglu largohet pas përplasjeve me Erdogan

Ajo që ishte paralajmëruar prej mediave për një tensionim të situatës mes Ahmet Davutoglus dhe Presidentit Rexhep Taip Erdogan, duket më se e qartë...

Fushata elektorale në SHBA, a ngjan Amerika me Europën?

Ivan Krastev Këto kohë, për shumë europianë të shkojnë në Shtetet e Bashkuara është si të zbresin në Mars. As edhe analistët më të rafinuar...

KE heq vizat për Kosovën

Komisioni Evropian i propozoi dje Këshillit të Bashkimit Evropian dhe Parlamentit Evropian, heqjen e vizave për qytetarët e Kosovës dhe vënien e Kosovës në...