SHBA, zgjedhjet mbyllen pa incidente

Megjithë shqetësimet lidhur me ndërhyrjen e huaj, sipas monitorëve federalë, zgjedhjet e së martës për në Kongres, nuk janë shoqëruar nga ndonjë incident. Edhe pse...

Zgjedhjet në SHBA, republikanët fitojnë shumicën në Senat

Qendrat e votimit në SHBA janë mbyllur. Shumicën e Senatit e mbajnë republikanët. Demokratët arritën të rimarrin shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve. Demokratët duket se...

Roli i Trump në zgjedhjet e sotme dhe ku pritet të korrë fitoren më...

Edhe pse disa republikanë nuk e kanë mirëpritur, presidenti Trump ka pranuar përpjekjet e demokratëve për ti konsideruar zgjedhjet e mes-mandatit që zhvillohen sot...

Fillon procesi gjyqësor baronit të drogës “El Chapo”

Në Nju Jork filloi përzgjedhja e jurisë për gjyqin ndaj baronit meksikan të drogës “El Chapo” Guzman. Autoritetet po shtojnë masat e sigurisë për seancën...

Presidenti i Këshillit të Evropës merret në pyetje për skemat piramidale ku humbën 225...

Presidenti i Këshillit të Evropës, Donald Tusk, po merret në pyetje në Poloni në vazhdën e një hetimi parlamentar mbi një skemë piramidale. Mashtrimi...

3 kandidatë të mundshëm, kush prej tyre mund të zëvendësojë kancelaren Merkel?

Annegret Kramp-Karrenbauer, Friedrich Merz apo Jens Spahn. Në dhjetor njëri prej tyre do të jetë pasues i Angela Merkelit. Çfarë mund të pritet prej...

Si do të jetë politka e BE-së për Ballkanin pas Merkelit?

Jo vetëm për BE, edhe për shumë politikanë në vendet e Ballkanit Perëndimor kancelarja, Angela Merkel ishte lidere dhe mentore për politikat e tyre...

Zgjedhjet në SHBA, Republikanët pritet të zgjerojnë shumicën në Senat

Presidenti amerikan, Donald Trump është në elementin e tij – prej javësh ai është në turne, gati çdo ditë në fushatë zgjedhore. Si një...

Merkel i shkruan Mustafajt: Po ndjek me dëshpërim të madh debatin për ndryshim të...

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka dhënë përgjigje një letre të kryetarit të Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, në të cilën ai ka...

Kush mund të zëvendësojë Angela Merkelin në krye të CDU-së?

Angela Merkel nuk do tё rikandidojё pёr kryetare partie nё kongresin e CDU-sё. Por kush do tё pasojё nё kёtё post? Disa kandidatё konsiderohen...