“Dragoon Ride”, ushtarë e tanke amerikane nga Baltiku në Bavari

Presidenti i SHBA Barack Obama e pakësoi gjatë mandatit të tij në mënyrë të dukshme praninë e ushtarëve amerikanë në Evropë, duke tërhequr nga...

Falimentimi i një gjykate të mbingarkuar

Dragoslav Dedovic Në prag të shpalljes së vendimit për Sheshelin, spekulohej vetëm për masën e dënimit. Një prej spekulimeve ishte: nëse Shesheli dënohet me më...

Trump në mes dy zjarreve, atij republikan dhe amerikan

Kandidati republikan për president Donald Trump po e gjen veten nën presion për disa komente në lidhje me abortin dhe për faktin se mori...

Hyn në fuqi MSA ndërmjet BE-së dhe Kosovës

Të premten filloi zyrtarisht zbatimi i Marrëveshjes së Stabilizim Asocimit Ndërmjet Bashkimit Evropian dhe Kosovës. E nënshkruar më 27 tetor të vitit 2015, kjo...

Kosovë, mbi 30 milionë euro vetëm nga akciza e duhanit

Për dy muaj e gjysmë në arkën e shtetit janë grumbulluar mbi 30 milionë euro vetëm nga akciza e duhanit. Krahasuar me periudhën e...

Shpërthim në Paris, arsyet ende të paditura

Kryeqyteti i Francës, Parisi, është tronditur gjatë ditës së sotme nga një shpërthimi i ardhur si pasojë e një rrjedhje gazi. Incidenti ka ndodhur në...

Obama: Iranit do t’i duhet kohë që të integrohet në ekonominë botërore

Presidenti amerikan Barack Obama paralajmëroi sot se Iranit do t’i duhet kohë që të integrohet në ekonominë botërore ndërkohë që Teherani ankohet për procedurat...

Salah Abdeslam do të ekstradohet në Francë

Gjykata belge vendosi se Salah Abdeslam duhet të ekstradohet në Francë. Më herët avokati i terroristit të Parisit kishte deklaruar se klienti i tij...

Vendimi i turpshëm i Hagës për Sheshelin

Gjykata Ndërkombëtare për Krime Lufte ka gjetur se ultra-nacionalisti serb,Vojisllav Sheshel, nuk është fajtor për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit, që lidhen me...

Prokuroria speciale në Maqedoni nis arrestimin e zyrtarëve të lartë

Gjykata Penale e Shkupit i ka caktuar 30 ditë paraburgim kryeshefit të Drejtorisë së Pestë të Drejtorisë për Zbulim dhe Kundërzbulim, Goran Grujovski, i...