Kosova, seancë debati në Parlamenti për demarkacionin

Kuvendi i Kosovës do të debatojë çështjen e shumëpërfolur të Demarkacionit të kufirit me Malin e Zi, por fillimisht jo në një seancë të...

Atentatet që tronditën Francën dhe Belgjikën

Tragjedia e Nisës është e fundit nga një seri e gjatë atentatesh të përgjakshme që kanë goditur Francën dhe Belgjikën. Skenat e terrorit, gjakut...

Gabimi i policisë me vrasësin

Autori i vrasjes së 84 personave, Mohamed Lahouaiej me nënshtetësi franceze ka hyrë me kamion në bulevardin përgjatë bregdetit të Nisës, ndërsa francezët po...

KS: Sulm barbar dhe frikacak

Në një deklaratë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara bëhet fjalë për një "sulm terrorist barbar dhe frikacak". Terrorizmi është një nga...

Trump: Luftë botërore terrorit nëse fitoj

Dy kandidatët kryesorë presidencialë në Shtetet e Bashkuara, reaguan të enjten ndaj sulmit terrorist në Francë, duke thënë se Amerika është në luftë me...

Hollande: Franca nuk do të tërhiqet nga sulmet në Siri dhe Irak

Presidenti i Francës, François Hollande, ka folur në lidhje me sulmin e së enjtes në Nisë. Ai deklaroi se nuk përjashtohet mundësia që ky...

Bota e shokuar nga masakra në Francë

Në Nisë të Francës, një person me kamion la të vrarë të paktën 84 vetë dhe plagosi shumë të tjerë, në grumbujt e njerëzve...

Kosovë, GAP thirrje për uljen e numrit të ministrive

Instituti GAP edhe një herë bën thirrje për uljen e numrit të ministrive dhe posteve ministore, si hap drejt uljes së shpenzimeve, rritjen e...

Kush është kabineti i ri britanik

Kryeministrja e re e Britanisë së Madhe, Theresa May, ka emëruar Boris Johnsonin si sekretar të Jashtëm në qeverinë e saj. Johnson, ish-kryetar i...

Putin i gatshëm që të bashkëpunojë me May

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë se është i gatshëm për “dialog konstruktiv” rreth “çështjeve urgjente” me Kryeministren e re britanike, Theresa May, ka...