Kuvendi i Kosovës kërkon pezullimin e dialogut me Serbinë deri në lirimin e Haradinajt

Parlamenti i Kosovës miraton një rezolutë ku kërkohet pezullimi i dialogut me Serbinë deri në lirimin e Ramush Haradinajt. Haradinaj, po mbahet në Francë, në...

Kryeministri bavarez kërkon të ndryshojë politikën e refugjatëve

Qeveria e landit të Bavarisë do të vendosë për një koncept që synon të ndikojë politikën ndaj refugjatëve në Gjermani. Kryeministri bavarez, Horst Seehofer...

Provokimet e Beogradit do të dëmtojnë Serbinë

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Kadri Veseli, u është adresuar dje përfaqësuesve të shumtë nga shtete të ndryshme të Evropës e më...

Lëvizja “Pesë yjet” në Itali dhe drejtimi i ri

Luigi Di Maio, kreu i ri lëvizjes italiane "Pesë yje", pas dorëheqjes së Beppe Grillo, premtoi të lehtësonte bankat në nevojë për të rimarrë...

Berisha i vendos vijën e kuqe Thaçit në prani të Veselit e Limajt

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha, ka pritur sot në një takim kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli dhe zv.kryeministrin Fatmir Limaj. Në deklaratën e tij...

Ç’do të ndodhë pas referendumit në Katalonjë

90 për qind votuan për pavarësinë e Katalonjës. Por Madridi mund t'i heqë Katalonjës autonominë. Të dielën në darkë kryeministri i Katalonjës, Carles Puigdemont...

Spanja tërheq urdhërarrestin për Puigdemontin

Një gjykatës spanjoll ka tërhequr urdhërarrestin ndërkombëtar për ish-udhëheqësin e Katalonjës, Carles Puigdemont, dhe katër ministra të tjerë. Ata kanë ikur në Belgjikë një muaj...

Libia kundër marrëveshjes me BE për refugjatët

Sebastian KURZ Kryeministri i ri i Libisë, Fajis al-Sarradsh e ka refuzuar një ripranim të refugjatëve nga Europa, sipas modelit që BE-ja arriti me marrëveshjen...

Kaosi i pazgjidhshëm i Sirisë

Gjithmonë e më qartë dëshmohet se lufta në Siri nuk ka më asnjë logjikë. Ajo nxitet nga aktorë cinikë, që ndjekin vetëm taktika afatshkurtra,...

Tillerson raporte të shkëlqyera me Rusinë

Shefi i ExxonMobil, Rex Tillerson do të bëhet ministër i Jashtëm i SHBA. Ai ka kontakte të ngushta me Kremlinin. Presidenti i zgjedhur i...