Kaos dhe luftë në Dallas, 5 policisë të vrarë dhe 6 të plagosur

Pesë policë u vranë dhe 6 të tjerë u plagosën të enjten mbrëma në qytetin jugor amerikan Dallas të shtetit Teksas, gjatë një tubimi...

Kosovë, skemat sociale ndikojnë në rritjen e normave tatimore

Ngarkesa që po i bëhet buxhetit të Republikës së Kosovës nga skemat e shumta sociale mund ndikojë në rritjen e normave tatimore, vlerësojnë përfaqësues...

Obama: Jemi të tronditur

Presidenti i SHBA-së, Barack Obama, po qëndron në Poloni në Samitin e NATO-s dhe nga atje ka folur për sulmet e Dallasit. Ai e ka...

Policia vret 4 nga sulmuesit

I dyshuari i katërt në incidentin e Dallasit, i cili ishte i përfshirë në të shtëna të vazhdueshme me policinë në një garazh parkingu,...

Si nisi beteja e përgjakshme pas vrasjes së të riut me ngjyrë kur ishte...

Janë rishfaqur protestat për praktikat policore, në veçanti ndaj komuniteteve pakicë në Shtetet e Bashkuara. Dy afrikano-amerikanë kanë humbur jetën nga plumbat e policisë....

Parlamenti Europian miraton heqjen e vizave për Kosovën

Kosova ka shënuar një tjetër hap pozitiv në procesin e liberalizimit të vizave, teksa Komiteti i Politikave të Jashtme në Parlamentin Europian ka miratuar...

Po vjen kriza italiane, 360 miliardë euro kredi të këqija

Disa probleme në Evropë duket se po përkeqësohen, si për shembull në sektorin bankar në Itali. Enti mbikëqyrës evropian për bankat ka llogaritur se...

BE me letargji drejt humnerës

Bernd RIEGERT Dy javë pas referendumit për Brexit-in, pas një Samiti të BE-së dhe dy debateve në Parlamentin Evropian është ende e paqartë se si...

A po përgatitet NATO për luftë? Brigadë në Rumani

Në kohën e diktaturës dhe Paktit të Varshavës qarkullonte në Rumani një fjalë mjaft popullore: Nga të gjithë fqinjët e vendit vetëm Deti i...

Aleanca diskuton frenimin rus

Takimi i nivelit të lartë i NATO-s, i fundit ku merr pjesë Presidenti amerikan, Barack Obama, pritet të mbizotërohet nga Rusia, megjithëse Aleanca përballet...